10 grudnia 2021

Pomoc medyczna trafi do Afgańczyków

Kiedy w połowie sierpnia Afganistanem wstrząsnęły zmiany polityczne, natychmiast zdecydowaliśmy się zaangażować w pomoc najbardziej potrzebującym. Widząc nadciągające ryzyko katastrofy humanitarnej, uznaliśmy, że naszym zadaniem jest zabezpieczenie potrzeb medycznych na miejscu.
Dzięki wsparciu polskich darczyńców zebraliśmy 15 tysięcy dolarów na rzecz pomocy Afgańczykom znajdującym się w Pakistanie. Według danych ONZ w przygranicznych prowincjach Pakistanu, przede wszystkim Chajber Pasztunchwa i Beludżystanie, wkrótce może się znaleźć 1,2 mln Afgańczyków. Wraz z napływem ludności, dostęp do opieki medycznej staje się coraz trudniejszy, a ryzyko szerzenia się chorób w zatłoczonych, prowizorycznych obozach wzrasta. Szybkie reagowanie na pojawiające się zagrożenia to szansa na uratowanie życia. Nieraz wystarczy jedynie antybiotyk, jednak nawet ten może być trudny do zdobycia.
W tym celu nawiązaliśmy współpracę z Save The Children Pakistan, która pomaga 5000 afgańskim rodzinom, które w ostatnich miesiącach zmuszone zostały do ucieczki z kraju. Potrzeby są złożone, i choć większość uchodźców zamieszkuje w nowopowstałych obozach, które zapewniają bezpieczeństwo i schronienie, część z nich osiedla się poza zorganizowanymi miejscami pobytu. Priorytetem jest zapewnienie pomocy medycznej obu grupom.
Zebrane środki zostaną przeznaczone zabezpieczenie najważniejszych potrzeb szpitala w Ćaman w Pakistanie, mieście położonym tuż przy afgańskiej granicy. Do placówki trafiają duże liczby nowych uchodźców poszukujących opieki medycznej. Aby działać jak najskuteczniej, tworzone są nowe zespoły opieki zdrowotnej, których zadaniem jest docieranie do nowopowstałych nieformalnych osiedli, zamieszkałych przez Afgańczyków. Wciąż z uwagą przyglądamy się sytuacji Afgańczyków na miejscu i weryfikujemy najważniejsze potrzeby.
SOS Afganistan
Przelew bankowy na numer konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem Afganistan