Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Afganistan

Medyczny kryzys w Afganistanie

Czas czytania
3 minuty

Minęły trzy miesiące od dramatycznych wydarzeń, które zmieniły życie Afgańczyków. Budowane przez ostatnich dwadzieścia lat państwo, w którym matki mogły liczyć na opiekę okołoporodową, a mężczyźni mieli zapewnioną pracę, odszedł z dnia na dzień, zostawiając prawie czterdziestomilionowy kraj na skraju przepaści.

Głównym problemem afgańskiego systemu opieki zdrowotnej jest brak finansowego wsparcia, które pozwalało na jego funkcjonowanie w poprzednich latach. Od wielu miesięcy lekarze nie otrzymują wypłat, zostawiając pracę w poszukiwaniu innego źródła utrzymania, niemożliwy jest zakup niezbędnych leków, a nawet zapewnienie prądu i bieżącej wody. Setki ośrodków zdrowia są zamknięte, jedyne funkcjonujące szpitale znajdują się w dużych miastach, ale i one nie są w stanie zapewnić pomocy rosnącej liczbie potrzebujących. Obecnie działa zaledwie 10% przychodni, przepełnione są oddziały dla dzieci niedożywionych, wstrzymane jest międzynarodowe finansowanie.

Afgańczyków nie stać na jedzenie – głodem zagrożone są 23 miliony mieszkańców kraju, sytuacja pogarsza się wraz z nadchodzącymi mrozami, które również odbiją się na zdrowiu ubogich rodzin, mieszkających w prostych, nieogrzewanych domach lub namiotach w ośrodkach dla osób wewnętrznie przemieszczonych. Do końca roku milionowi dzieci grozi śmierć z powodu ciężkiego niedożywienia. Drobne, często przedwcześnie urodzone niemowlaki, nie są w stanie obronić się przed stawianymi przed nimi przeciwnościami.

Ludzie z terenów wiejskich, którzy w połowie sierpnia zdecydowali się przenieść do miast, szukają pracy, która pozwoli im na choćby skromny zarobek. Tej jednak jest niewiele – targi, niegdyś zastawione straganami i wózkami z rozmaitym jedzeniem, teraz są puste. Panująca od miesięcy susza i problemy ekonomiczne odbiły się na ilości pożywienia dostępnego na rynku. Do połowy 2022 r. 97% Afgańczyków będzie żyć poniżej progu ubóstwa, bez środków do życia. Nie widzą dla siebie szczęśliwego zakończenia, ale zrobią wszystko, by uratować siebie i swoje rodziny.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera