Polska Misja Medyczna i EMERGENCY pomagają w Afganistanie
18.02.2022
Czas czytania
3 minuty
Kiedy w sierpniu 2021 roku ogłosiliśmy rozpoczęcie zbiórki na Afganistan, sytuacja zmieniała się z godziny na godzinę, a kolejne organizacje humanitarne wycofywały swoich pracowników z kraju przejętego przez talibów. Wiedzieliśmy jedynie, że chcemy pomóc osobom, które ucierpiały najbardziej, przystąpiliśmy więc do pracy i zaczęliśmy sprawdzać wszelkie możliwości dotarcia do poszkodowanych.
Mimo, że Polska Misja Medyczna była już obecna w Afganistanie, w obecnej sytuacji politycznej niezbędne było wsparcie lokalnego partnera, który nie tylko gwarantuje skuteczne wykorzystanie pomocy finansowej, ale również dysponuje obecnym w kraju personelem. Po zweryfikowaniu potrzeb zdecydowaliśmy się na współpracę z włoską organizacją EMERGENCY, która jest obecna w Afganistanie od 2001 r. Aktualnie zapewnia funkcjonowanie 3 szpitali, w Kabulu, Anaba i Laszkargah, i 45 klinik w całym kraju. Wspólnie wybraliśmy ośrodek, który otrzyma pomoc finansową z Polski.
Klinika dla kobiet położona na wiejskim obszarze Afganistanu stanowi idealny punkt obserwacyjny dla zrozumienie roli kobiet w kraju. To miejsce, w którym Afganki podejmują swoją społeczną rolę w nowy i innowacyjny sposób: personel medyczny składa się z pracownic, a ich pozycja zawodowa zapewnia niezależność i podwyższa status społeczny. Jednocześnie więcej kobiet decyduje się na poród w szpitalu, w asyście wykwalifikowanych położnych.
Obecne na miejscu organizacje pomocy humanitarnej potrzebują więcej wsparcia niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich dekad. Dramatyczna sytuacja ekonomiczna i zamrożenie środków przekazywanych na pomoc, wpływających dotychczas z krajów całego świata, znacznie ograniczyły możliwości skutecznego docierania do beneficjentów. Znając potrzeby i sposób funkcjonowania organizacji EMERGENCY, Polska Misja Medyczna zdecydowała się na nawiązanie współpracy i przekazanie zebranych wpłat na rzecz zapewnienia dalszego funkcjonowania centrum szpitalnego w miejscowości Anaba, położonej dwie godziny drogi od Kabulu. Instytucja zapewnia specjalistyczną pomoc dla kobiet – miesięcznie przyjmowanych jest w niej ok. 600 porodów, a zatrudnienie znalazło w niej ponad 450 lokalnych pracowników medycznych. Na miejscu dostępne są sale porodowe, oddział intensywnej opieki nad noworodkiem, sale operacyjne, oddział neonatologii i ambulatoryjny z USG. Tuż przy centrum dla kobiet prowadzone jest również centrum pediatryczno-chirurgiczne.
Przez ostatnie dwie dekady w Afganistanie powoli i systematycznie poprawiała się sytuacja kobiet, które zdążyły zdobyć wykształcenie i pomagać sobie wzajemnie, wzmacniając swoją pozycję w społeczeństwie. Jednak wydarzenia z sierpnia minionego roku i ich następstwa brutalnie przerwały wprowadzanie zmian. Jednym z największych wyzwań pozostaje dbanie o zdrowie kobiet w ciąży i podczas porodu. Centra takie jak w Anaba gwarantują bezpieczeństwo i darmową opiekę, tak ważną w kraju z jednym z najwyższych wskaźników umieralności matek i noworodków na świecie.