Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Jordania

Pomoc medyczna ponownie w Jordanii

Czas czytania
3 minuty

Powracamy na Półwysep Arabski, gdzie zapewniamy pomoc medyczną dla uchodźców z Syrii i najbiedniejszych mieszkańców Jordanii. Ponownie uruchomimy mobilną klinikę i wesprzemy rodziny w trudnej sytuacji ekonomicznej, zapewniając im bezpłatny dostęp do leczenia. Dodatkowo polski zespół medyczny przeprowadzi szkolenia lokalnego personelu.

W guberni Al-Mafrak niespełna połowa ze 163 tysięcy zarejestrowanych syryjskich uchodźców znalazła miejsce w obozach dla uchodźców. W Zarqa, z 95 tysiącami uchodźców, liczba ta wynosi równo połowę. Reszta mieszka w nieformalnych obozowiskach, odizolowanych od obszarów miejskich. Dziesiątki tysięcy ludzi są praktycznie odcięte od systemu opieki zdrowotnej, zarówno ze względu na kwestie formalne, jak i brak środków finansowych nawet na dojazd do najbliższej kliniki. Ponad 1,3 miliona Syryjczyków to dla ubogiej Jordanii ogromne obciążenie, a kraj ma ograniczone możliwości odpowiedzieć na ich potrzeby. Obie grupy, Jordańczycy i Syryjczycy, mierzą się z tymi samymi problemami – niskie dochody i kryzys ekonomiczny, odbijający się na wszystkich aspektach życia, prowadzą do zaniedbania podstawowych potrzeb, a w rezultacie pogorszenia stanu zdrowia.

W tym roku powracamy do Jordanii, aby dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących rodzin mieszkających w guberniach Amman, Zarqa i Al-Mafrak. Po raz kolejny pomogą nam zaufani partnerzy – Terre des Hommes Italy JHAS International. Jeszcze przed końcem roku do Jordanii wyleci czwórka lekarzy z Polski, którzy przeszkolą personel medyczny pracujący w szpitalach i ośrodkach zdrowia.

Jednym z głównych założeń projektu jest przywrócenie funkcjonowania mobilnej kliniki z pełnym wyposażeniem (m.in. mobilny ultrasonograf, mobilny monitor płodu, sprzęty medyczne), zakupionej ze środków Polskiej Pomocy w latach 2017-2018. Będzie ona świadczyła pomoc medyczną 5 dni w tygodniu, docierając do uchodźców syryjskich i ubogich Jordańczyków. Zespół kliniki mobilnej w najbliższych miesiącach zidentyfikuje 100 beneficjentów, głównie kobiety w najtrudniejszej sytuacji życiowej, potrzebujących wsparcia ekonomicznego, aby mogły uzyskać dostęp do podstawowych usług medycznych. Pokryjemy również koszty specjalistycznych świadczeń położniczych dla kobiet i dziewcząt mieszkających w obozie dla uchodźców Zaatari, transport pacjentek do i ze szpitala i zakup wyprawek dla noworodków. Zaplanowane do końca roku działania pomogą 3500 osobom uzyskać niezbędną pomoc medyczną. Dodatkowo 850 rodzin zostanie zabezpieczonych w pakiety higieniczne, w których znajdą się m.in. środki higieny osobistej, ręczniki i podpaski. Dystrybucji pakietów będą towarzyszyć spotkania edukacyjne na temat ochrony przez zarażeniem chorobami wirusowymi.

Projekt finansowany przez fundusze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Zapewnienie usług medycznych dla uchodźców syryjskich i najuboższej społeczności lokalnej w Jordanii. Kontynuacja.” realizowanego w 2022 roku. Całkowita wartość projektu: 2 162 926,00 zł.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Zobacz więcej
Zobacz więcej
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera