16 listopada 2023

Senegal: dalszy krok w leczeniu niedożywienia.

Po ukończonym remoncie, wiejska przychodnia w Dougnane jest gotowa do ponownego użytku. W placówce powstało Centrum Dożywiania i Edukacji Zdrowotnej, gdzie będziemy zajmować się przypadkami dzieci z niedożywieniem, ich leczeniem i edukacją matek. Ten problem dotyka 17% senegalskich dzieci do 5. roku życia.
Przychodnia katolicka w Dougnane to jest mała wiejska przychodnia na zachodzie Senegalu. Jej kierowniczką jest siostra Xawera, polska urszulanka, z którą poprzednio stworzyliśmy Centrum Dożywiania i Leczenia Niedożywienia w Thiaroye, na przedmieściach Dakaru. Wspólnie z Ambasadą RP w Dakarze zdecydowaliśmy się na gruntowny remont przychodni, który właśnie się zakończył uroczystym otwarciem placówki. Obecny na wydarzeniu był Pan Bartłomiej Zdaniuk Ambasador RP w Senegalu, Anna Haris, koordynatorka projektu w Senegalu, jak i lokalne władze i przedstawiciele stowarzyszeń zdrowotnych.
Zmiany, które wprowadziliśmy pozwolą w pełni wykorzystywać dostępną infrastrukturę. Wcześniej odsłonięte atrium wewnątrz budynku zyskało dach, dzięki któremu upały nie będą tak dokuczliwe, a sala może teraz pełnić funkcje poczekalni. W największej sali przychodni otworzyliśmy Centrum Dożywiania i Edukacji Zdrowotnej, gdzie będą przyjmowani najmłodsi pacjenci z podejrzeniem niedożywienia. Stosować tam będziemy uprzednio wypracowany cykl: dziecko jest ważone i mierzone, następnie, jeśli stwierdzona będzie taka potrzeba, otrzyma specjalne mieszanki dożywiające. Na mamę natomiast czeka seans edukacyjny, w którym dowie się jak odpowiednio żywić dziecko. Już wkrótce ruszą również pokazy gotowania, na których mamy dowiedzą się jak przygotowywać zdrowe posiłki wykorzystując lokalne składniki.
  • Widzimy, że potrzeby są duże, poziom niedożywienia wśród dzieci jest coraz większy. Potrzebna jest edukacja jak odpowiednio zajmować się dziećmi i jak gotować, by było zdrowo i pożywnie. Nasze doświadczenie pokazuje, że tylko integralny sposób zajęcia się problemem niedożywienia przynosi bardzo dobre rezultaty- mówi Anna Haris, koordynatorka projektu.
Pmm rekrutacja

01

07

Pomoc dla dzieci z niedożywieniem!
Przelew bankowy na numer konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem: SENEGAL