24 lipca 2023

Dlaczego upały są niebezpieczne?

Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza to okazja by przyjrzeć się jakie krótko i długoterminowe zagrożenia wiążą się z corocznymi upałami. Pamiętajmy, że choć wszystkie wymienione punkty dotyczą mieszkańców Polski, w innych obszarach świata występujące zjawiska są nie tylko bardziej intensywne. Ich skutki upałów mogą być o wiele groźniejsze, a ich mieszkańcy mają do dyspozycji mniej rozwiązań, które pozwalają ratować zdrowie i życie.

1. Choroby a upał

W czasie upałów organizm jest wystawiony na skrajnie trudne warunki, a osłabienie i odwodnienie mogą wymagać pomocy medycznej. To szczególnie ważne, ponieważ łatwo przegapić pierwsze objawy, które pozwalają samemu zareagować na pogarszający się stan. Wysokie temperatury są szczególnie groźne dla osób z chorobami serca i układu krążenia, ale niezależnie od stanu zdrowia niezbędne jest dbanie o nawodnienie, unikanie przebywania na słońcu i wysiłku fizycznego.

2. Zanieczyszczenia wody spowodowane temperaturą

Wysokie temperatury prowadzą do zwiększenia stężenia zanieczyszczeń w wodzie, dlatego tak ważne jest korzystanie ze sprawdzonego i przebadanego źródła wody pitnej. Występujące w letnich miesiącach intensywne opady, a następnie podtopienia i powodzie, przynoszą ze sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne, niszczące źródła wody pitnej, dlatego należy stosować się do komunikatów informujących o potencjalnych zagrożeniach i zakazach.

3. Wpływ upałów na samopoczucie

Upał nie pozostaje bez znaczenia dla naszej psychiki. Zmęczenie fizyczne, spłycony oddech i problemy ze snem mogą prowadzić do stanów lękowych, stresu, spowolnienia myślenia i frustracji. Dodatkowym źródłem stresu może być utrata źródła zarobków w czasie suszy czy problem ze zdobyciem wystarczających ilości pożywienia albo poczucie bezradności w obliczu pogody. Temperatura może również negatywnie wpłynąć na przyswajanie niektórych leków, zmniejszając ich skuteczne działanie.

4. Niedobory mocy

Intensywne chłodzenie pomieszczeń z użyciem klimatyzacji może prowadzić do niedoborów mocy i przerw w dostawie prądu. Elektrownie do chłodzenia urządzeń wykorzystują wodę z rzek i jezior, a tej może być zbyt mało lub może być ona zbyt ciepła, by skutecznie zmniejszyć temperaturę bloków, a przez to utrzymać nieprzerwane funkcjonowanie. W miejscach, w których powszechnie wykorzystywane są agregaty, koszty zakupu paliwa poważnie obciążają budżet rodziny, zagrażając jej bezpieczeństwu.

5. Pożary spowodowane pogodą

Zagrożenie pożarowe jest nieuniknione w momentach przedłużających się upałów. Ogień nie tylko niszczy domy i uprawy – przenoszone z wiatrem zanieczyszczenia osiadają również na terenie nieobjętym ogniem, przez kolejne lata uwalniając toksyczne substancje przenikające do ziemi i wody. Nawet, gdy nie znaleźliśmy się blisko zagrożenia, ważnym jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia dróg oddechowych, ponieważ przebywanie na terenie powszechnego występowania pożarów może doprowadzić do przewlekłych chorób.
Buduj z nami pomoc dla wszystkich