Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Aktualności

Dlaczego upały są niebezpieczne?

Czas czytania
3 minuty

Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza to okazja by przyjrzeć się jakie krótko i długoterminowe zagrożenia wiążą się z corocznymi upałami. Pamiętajmy, że choć wszystkie wymienione punkty dotyczą mieszkańców Polski, w innych obszarach świata występujące zjawiska są nie tylko bardziej intensywne. Ich skutki upałów mogą być o wiele groźniejsze, a ich mieszkańcy mają do dyspozycji mniej rozwiązań, które pozwalają ratować zdrowie i życie.

1. Choroby a upał

W czasie upałów organizm jest wystawiony na skrajnie trudne warunki, a osłabienie i odwodnienie mogą wymagać pomocy medycznej. To szczególnie ważne, ponieważ łatwo przegapić pierwsze objawy, które pozwalają samemu zareagować na pogarszający się stan. Wysokie temperatury są szczególnie groźne dla osób z chorobami serca i układu krążenia, ale niezależnie od stanu zdrowia niezbędne jest dbanie o nawodnienie, unikanie przebywania na słońcu i wysiłku fizycznego.

2. Zanieczyszczenia wody spowodowane temperaturą

Wysokie temperatury prowadzą do zwiększenia stężenia zanieczyszczeń w wodzie, dlatego tak ważne jest korzystanie ze sprawdzonego i przebadanego źródła wody pitnej. Występujące w letnich miesiącach intensywne opady, a następnie podtopienia i powodzie, przynoszą ze sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne, niszczące źródła wody pitnej, dlatego należy stosować się do komunikatów informujących o potencjalnych zagrożeniach i zakazach.

3. Wpływ upałów na samopoczucie

Upał nie pozostaje bez znaczenia dla naszej psychiki. Zmęczenie fizyczne, spłycony oddech i problemy ze snem mogą prowadzić do stanów lękowych, stresu, spowolnienia myślenia i frustracji. Dodatkowym źródłem stresu może być utrata źródła zarobków w czasie suszy czy problem ze zdobyciem wystarczających ilości pożywienia albo poczucie bezradności w obliczu pogody. Temperatura może również negatywnie wpłynąć na przyswajanie niektórych leków, zmniejszając ich skuteczne działanie.

4. Niedobory mocy

Intensywne chłodzenie pomieszczeń z użyciem klimatyzacji może prowadzić do niedoborów mocy i przerw w dostawie prądu. Elektrownie do chłodzenia urządzeń wykorzystują wodę z rzek i jezior, a tej może być zbyt mało lub może być ona zbyt ciepła, by skutecznie zmniejszyć temperaturę bloków, a przez to utrzymać nieprzerwane funkcjonowanie. W miejscach, w których powszechnie wykorzystywane są agregaty, koszty zakupu paliwa poważnie obciążają budżet rodziny, zagrażając jej bezpieczeństwu.

5. Pożary spowodowane pogodą

Zagrożenie pożarowe jest nieuniknione w momentach przedłużających się upałów. Ogień nie tylko niszczy domy i uprawy – przenoszone z wiatrem zanieczyszczenia osiadają również na terenie nieobjętym ogniem, przez kolejne lata uwalniając toksyczne substancje przenikające do ziemi i wody. Nawet, gdy nie znaleźliśmy się blisko zagrożenia, ważnym jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia dróg oddechowych, ponieważ przebywanie na terenie powszechnego występowania pożarów może doprowadzić do przewlekłych chorób.

Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera