Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Aktualności

10 szpitali neonatologicznych w Ukrainie ze specjalistyczną pomocą

Czas czytania
3 minuty

Od pół roku prowadzimy projekt wzmacniania opieki zdrowotnej w zakresie neonatologii i położnictwa w Ukrainie. Współpraca z ukraińskimi neonatologami i pacjentkami pozwala lepiej wykorzystywać najnowszą wiedzę z zakresu dbania o najmłodszych pacjentów w codziennej walce o zdrowie.

Program szkoleń i dostawy specjalistycznego sprzętu jest realizowany w 10 szpitalach neonatologicznych w Kijowie, Dnieprze, Czernihowie, Charkowie, Czerniowcach, Zaporożu, Połtawie oraz Lwowie. Wszystkie objęte współpracą placówki korzystają już z nowych urządzeń – zaawansowanych, wysokiej jakości stanowisk resuscytacyjnych dla noworodków, monitorów pacjenta dla noworodków (do pomiaru i analizy parametrów życiowych) oraz pomp infuzyjnych dla noworodków. W grudniu 2022 r. rozpoczęły się stacjonarne szkolenia medyczne dla personelu oddziałów neonatologii i położnictwa. W ramach projektu odbyło się jedno 4-dniowe szkolenie medyczne. Łącznie we wszystkich 10 szkoleniach medycznych wzięło udział 346 lekarzy z Ukrainy – udało nam się ponad trzykrotnie przekroczyć zakładaną liczbę 100 przeszkolonych osób! Cieszy nas szczególnie wiadomość, że żaden neonatolog nie zdecydował się na wyjazd z kraju, pozostając przy najmłodszych pacjentach, teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujących specjalistycznej pomocy.

Pomoc neonatologiczna PMM w Ukrainie w liczbach:

  • 10 oddziałów intensywnej terapii noworodka w projekcie
  • 995 przeszkolonych przedstawicieli personelu medycznego w kursie online z zakresu praw pacjenta na Medvoice
  • 346 przeszkolonych przedstawicieli personelu medycznego w stacjonarnych szkoleniach medycznych
  • 50 przeszkolonych przedstawicieli personelu medycznego w szkoleniach online z zakresu praw pacjenta
  • 780 pacjentów w webinarium na Medvoice
  • 144 pacjentów w internetowych i stacjonarnych sesjach uświadamiających

Całkowity budżet 2 360 000,00 PLN. Projekt sfinansowany przez Jeronimo Martins.

Dzięki wytrzymałości i odwadze naszych neonatologów oraz wsparciu przyjaciół z całego świata w postaci różnorodnej pomocy humanitarnej, śmiertelność niemowląt w 2022 roku pozostała prawie na poziomie z czasów pokoju, czyli 6,7 promila. Niestety, liczba urodzeń w Ukrainie zmniejszyła się o prawie 40 tysięcy, przy czym wzrosła liczba porodów przedwczesnych i liczba dzieci urodzonych ze skrajnie niską masą urodzeniową. Nastąpiło przesunięcie liczby urodzeń w różnych częściach Ukrainy: znaczny spadek w regionach południowych, wschodnich i północnych, natomiast 2-3-krotny wzrost na zachodzie i w centrum. Wiele kobiet wraca do domu, aby rodzić, a to daje nam nadzieję, że Ukraina przetrwa i będzie miała świetlaną przyszłość!, mówi Prof. dr n. med. Tetiana Znamenska, prezeska Stowarzyszenia Neonatologów Ukrainy, koordynatorka szkoleń medycznych PMM.

Galeria

W drugiej połowie stycznia 2023 zorganizowano także dwa wydarzenia online na ukraińskiej platformie medycznej Medvoice. Dostępne nagrania są dostępne w każdym momencie dla pacjentek w całej Ukrainie. Webinarium dla pacjentek zatytułowane „Zostać mamą w czasie wojny: ważne rzeczy, które warto wiedzieć” odtworzono dotychczas 780 razy. Drugie, skierowane do pracowników medycznych, było zatytułowane „Komunikacja lekarz-pacjent: zagraniczne praktyki i ukraińskie realia”. Dotychczas na kurs zarejestrowało się 1607 lekarzy z Ukrainy, z 995 z nich uczestniczyło w kursie online, zdało test i otrzymało certyfikat.

Dodatkowo dla pacjentek w ciąży i po porodzie przygotowaliśmy cykl stacjonarnych sesji zwiększających świadomość na temat praw pacjenta, ciąży i opieki nad noworodkiem, odbywających się co miesiąc w każdym ze szpitali objętych projektem. Przez cały rok odbędzie się 80 szkoleń. Skorzystało z nich już ponad 100 kobiet, a kolejne 42 wzięły udział w sesjach online omawiających wspomniane zagadnienia.

To tylko część aktywności, których podjęliśmy się w ostatnich miesiącach we współpracy z ukraińskimi neonatologami. Wykorzystujemy różnorodne rozwiązania i ścieżki dotarcia do pacjentek i lekarzy, aby osoby z całego kraju miały okazję zapoznać się z przygotowanymi przez nas materiałami szkoleniowymi, najaktualniejszą wiedzą i standardami pracy w placówkach medycznych w Unii Europejskiej.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera