10 szpitali neonatologicznych w Ukrainie ze specjalistyczną pomocą
3.03.2023
Czas czytania
3 minuty
Od pół roku prowadzimy projekt wzmacniania opieki zdrowotnej w zakresie neonatologii i położnictwa w Ukrainie. Współpraca z ukraińskimi neonatologami i pacjentkami pozwala lepiej wykorzystywać najnowszą wiedzę z zakresu dbania o najmłodszych pacjentów w codziennej walce o zdrowie.
Program szkoleń i dostawy specjalistycznego sprzętu jest realizowany w 10 szpitalach neonatologicznych w Kijowie, Dnieprze, Czernihowie, Charkowie, Czerniowcach, Zaporożu, Połtawie oraz Lwowie. Wszystkie objęte współpracą placówki korzystają już z nowych urządzeń – zaawansowanych, wysokiej jakości stanowisk resuscytacyjnych dla noworodków, monitorów pacjenta dla noworodków (do pomiaru i analizy parametrów życiowych) oraz pomp infuzyjnych dla noworodków. W grudniu 2022 r. rozpoczęły się stacjonarne szkolenia medyczne dla personelu oddziałów neonatologii i położnictwa. W ramach projektu odbyło się jedno 4-dniowe szkolenie medyczne. Łącznie we wszystkich 10 szkoleniach medycznych wzięło udział 346 lekarzy z Ukrainy – udało nam się ponad trzykrotnie przekroczyć zakładaną liczbę 100 przeszkolonych osób! Cieszy nas szczególnie wiadomość, że żaden neonatolog nie zdecydował się na wyjazd z kraju, pozostając przy najmłodszych pacjentach, teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujących specjalistycznej pomocy.
Pomoc neonatologiczna PMM w Ukrainie w liczbach:
- 10 oddziałów intensywnej terapii noworodka w projekcie
- 995 przeszkolonych przedstawicieli personelu medycznego w kursie online z zakresu praw pacjenta na Medvoice
- 346 przeszkolonych przedstawicieli personelu medycznego w stacjonarnych szkoleniach medycznych
- 50 przeszkolonych przedstawicieli personelu medycznego w szkoleniach online z zakresu praw pacjenta
- 780 pacjentów w webinarium na Medvoice
- 144 pacjentów w internetowych i stacjonarnych sesjach uświadamiających
Całkowity budżet 2 360 000,00 PLN. Projekt sfinansowany przez Jeronimo Martins.
Dzięki wytrzymałości i odwadze naszych neonatologów oraz wsparciu przyjaciół z całego świata w postaci różnorodnej pomocy humanitarnej, śmiertelność niemowląt w 2022 roku pozostała prawie na poziomie z czasów pokoju, czyli 6,7 promila. Niestety, liczba urodzeń w Ukrainie zmniejszyła się o prawie 40 tysięcy, przy czym wzrosła liczba porodów przedwczesnych i liczba dzieci urodzonych ze skrajnie niską masą urodzeniową. Nastąpiło przesunięcie liczby urodzeń w różnych częściach Ukrainy: znaczny spadek w regionach południowych, wschodnich i północnych, natomiast 2-3-krotny wzrost na zachodzie i w centrum. Wiele kobiet wraca do domu, aby rodzić, a to daje nam nadzieję, że Ukraina przetrwa i będzie miała świetlaną przyszłość!, mówi Prof. dr n. med. Tetiana Znamenska, prezeska Stowarzyszenia Neonatologów Ukrainy, koordynatorka szkoleń medycznych PMM.
Galeria
W drugiej połowie stycznia 2023 zorganizowano także dwa wydarzenia online na ukraińskiej platformie medycznej Medvoice. Dostępne nagrania są dostępne w każdym momencie dla pacjentek w całej Ukrainie. Webinarium dla pacjentek zatytułowane „Zostać mamą w czasie wojny: ważne rzeczy, które warto wiedzieć” odtworzono dotychczas 780 razy. Drugie, skierowane do pracowników medycznych, było zatytułowane „Komunikacja lekarz-pacjent: zagraniczne praktyki i ukraińskie realia”. Dotychczas na kurs zarejestrowało się 1607 lekarzy z Ukrainy, z 995 z nich uczestniczyło w kursie online, zdało test i otrzymało certyfikat.
Dodatkowo dla pacjentek w ciąży i po porodzie przygotowaliśmy cykl stacjonarnych sesji zwiększających świadomość na temat praw pacjenta, ciąży i opieki nad noworodkiem, odbywających się co miesiąc w każdym ze szpitali objętych projektem. Przez cały rok odbędzie się 80 szkoleń. Skorzystało z nich już ponad 100 kobiet, a kolejne 42 wzięły udział w sesjach online omawiających wspomniane zagadnienia.
To tylko część aktywności, których podjęliśmy się w ostatnich miesiącach we współpracy z ukraińskimi neonatologami. Wykorzystujemy różnorodne rozwiązania i ścieżki dotarcia do pacjentek i lekarzy, aby osoby z całego kraju miały okazję zapoznać się z przygotowanymi przez nas materiałami szkoleniowymi, najaktualniejszą wiedzą i standardami pracy w placówkach medycznych w Unii Europejskiej.