30 listopada 2020

Razem dla Syrii

Ulewne deszcze, które miały miejsce w połowie stycznia spowodowały rozległe powodzie w obozach w północno-zachodniej Syrii, w regionie Idlib, gdzie znalazło schronienie 1,5mln syryjskich rodzin. Siła opadów zniszczyła ponad 2,5 tysiąca namiotów.
Według raportów organizacji pomocowych i syryjskich ratowników z organizacji Białe Hełmy, co najmniej 42 000 osób zostało dotkniętych niszczycielską burzą w 169 obozach w Idlib i Aleppo. Po jednym dniu deszczu namioty leżały w błotnistych kałużach, a mieszkańcy bez skutku usiłowali je podnieść i ratować materace i sprzęty domowe.

Mieszkają w 12 osób w namiocie

Om Ismaila mieszka z mężem, synami, ich żonami i wnukami w wytartym namiocie w obozie Al Basheer, w północnym Idlib. W jednym namiocie oprócz dzieci mieszka 12 osób. – Ludzie cierpią z powodu przeludnienia w obozie, więc zachowanie dystansu społecznego jest niemożliwe – mówi Om Ismail, a jej synowa Maha po chwili dodaje: – Martwię się o moje dzieci, które z uwagi na dużą liczbę osób mieszkających w jednym namiocie, są szczególnie narażone na łatwo rozprzestrzeniające się infekcje dróg oddechowych.

Kupić maseczkę czy jedzenie? Syryjczycy zamieszkujący obozy nie mają takiego dylematu. W Idlib brakuje wszystkiego, nie tylko żywności. Ludzie z powodu pandemii koronawirusa stracili pracę, boją się wychodzić, żeby nie zarazić siebie i bliskich. Pandemia przyczyniła się do zapaści w służbie zdrowia. Zwłaszcza zagrożone są dzieci, które po wojnie są osłabione fizycznie i psychicznie. Wtedy nietrudno nawet o błahą infekcję.
Do akcji PMM przyłączyła się aktorka, Agata Kulesza. Posłuchaj!

Buduj z nami pomoc!

Polska Misja Medyczna zbiera fundusze na antybiotyki, leki, środki medyczne do walki z koronawirusem oraz na protezy dla kolejnych dzieci. Małe kwoty mogą uratować życie!

Koszt

koca i środków higienicznych

60

Wpisz ilość

Suma:

0

Wesprzyj pomoc dla Syrii!
Konto syryjskie: 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315

podziel się

link został skopiowany