Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Syria

Rozpoczyna się 12 rok koszmaru dzieci w Syrii

Czas czytania
3 minuty

Po jedenastu latach od wybuchu wojny dzieci wciąż przeżywają dramat. Syria pozostaje krajem zniszczonym pogrążonym w wojnie domowej, gdzie dzieci płacą najwyższą cenę.

Według syryjskiej organizacji Syrian Network for Human Rights (SNHR), wojna domowa w Syrii, między marcem 2011 a listopadem 2021, doprowadziła do 29,735 dziecięcych śmierci. Bezlitosna ofensywa, a szczególnie powietrzna, nie rozróżniała między mężczyznami, kobietami i dziećmi. Mogła siać śmiertelne żniwo o każdej porze doby. Tak jak w przypadku tej 20 października 2021 roku. O 8 rano, gdy dzieci były w drodze do szkoły, nastąpił atak artyleryjski na centrum Arihy w regionie Idlib, w którym życie straciło 12 cywilów w tym 4 dzieci, a 30 innych osób zostało poważnie rannych. Okaleczenia wywołane atakiem są często nieodwracalne. Szacuje się że aż 240 tysięcy dzieci ma amputowane kończyny. Taka strata oznacza dla nich marginalizacje i nikłe szanse na samodzielną przyszłość.

W dwunastym roku wojny domowej w Syrii dzieci nadal muszą uważać na porwania. Według SNHR co najmniej 5,036 dzieci zostało porwanych, aresztowanych lub zaginęło od początku wojny. Dzieci porywane są aby szantażować rodziców, uzyskać za nie informacje, okup lub aby zastraszyć cywilów demonstrując, że władza nie omieszka się zagrozić nawet dzieciom.

Dzieci porywane są również po to, aby dołączyły do jednej ze stron konfliktu. 97% dzieciom grozi rekrutacja zarówno przez syryjską armię jak i rebeliantów. Choć szacunki są trudne, organizacja Save the Children podaje, że w samym roku 2020 zrekrutowano do walki 837 dzieci po różnych stronach konfliktu. Oprócz porwań, zdarza się, że zdesperowane dzieci same przystępują skuszone propagandą oraz obietnicami rekrutujących takich jak możliwość zemszczenia się za wyrządzone szkody lub otrzymania pieniędzy, tak bardzo potrzebnych na wyżywienie rodziny.

Do dziś, 99% syryjskich dzieci narażonych jest na wszystkie sześć pogwałceń rozpoznanych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ – zabijanie i okaleczanie, rekrutowanie przez siły i grupy zbrojne, przemoc seksualna, ataki na szkoły lub szpitale, porwania, odmowa dostępu pomocy humanitarnej do dzieci. Bezpośrednie oddziaływanie wojny na dzieci w Syrii kosztowało je ich dzieciństwo, zdrowie fizyczne i psychiczne oraz życie. Niezbędny jest tutaj pokój, pomoc międzynarodowa oraz pomoc humanitarna, aby jak najszybciej leczyć rany wywołane przez ostatnie 11 lat konfliktu.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera