Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
AktualnościPMM EMT

​​​PMM VASCO Emergency Team szkoli nowych wolontariuszy

Czas czytania
3 minuty

Powiększa się grono wolontariuszy, którzy zdecydowali się dołączyć do zespołu ratownictwa medycznego PMM VASCO EMT. Po zeszłorocznych szkoleniach w Polsce i Jordanii nowi kandydaci zebrali się w Karkonoszach, gdzie czekały na nich zadania przygotowujące do współpracy w nieznanym terenie.

Testy terenowe w Karkonoszach to ostatni etap rekrutacji, jaki przechodzą kandydaci do zespołu ratowniczego PMM VASCO EMT. Z jakiego rodzaju zadaniami zmierzyli się kandydaci ostatnich testów? To do ostatniej chwili objęte było tajemnicą, bo tak jak podczas prawdziwych akcji, zawsze jest element zaskoczenia.

Każdy zespół na początku musi się skupić przede wszystkim na szkoleniu siebie samego, na zgrywaniu ludzi w sytuacjach, które mogą się przytrafić, ale są nie do przewidzenia – mówi PiotrSzetelnicki, lekarz medycyny ratunkowej i szef kadry PMM VASCO EMT. – Szukamy specyficznych osób, często z charakterami lekko zadziornymi, którym przede wszystkim się chce, chcą coś robić, pomagać innym, potrafią to robić i są odporni psychicznie.

Mimo, że członkami zespołu mogą być tylko osoby z medycznym przygotowaniem – lekarskim, ratowniczym, czy pielęgniarskim, podczas szkoleń symulowane są sytuacje, które nie są codziennością szpitalnej izby przyjęć. Pojawiają się także wyzwania związane z różnicami kulturowymi i działaniem w międzynarodowym środowisku grup medycznych. Po ostatnim trzęsieniu ziemi w Turcji, wsparcia w postaci sprzętu i zespołów ratownictwa medycznego (EMT) udzieliło około 70 państw. W takim natłoku ludzi i informacji nietrudno o chaos, dlatego ratownicy i lekarze muszą wykazać się nerwami ze stali i bezbłędną znajomością procedur medycznych.

Założeniem PMM VASCO EMT jest dołączenie do grona podobnych zespołów istniejących na całym świecie w ramach sieci i standardów opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia. To właśnie do WHO trafiają wezwania państw potrzebujących pomocy, na które odpowiadają przeszkolone zespoły, posiadające niezbędne zaplecze do samodzielnego operowania w dowolnym miejscu na świecie. Od 2016 roku na świecie zawiązało się 37 zespołów, połowa w nich w krajach europejskich, z czego jeden w Polsce. PMM VASCO EMT będzie działać jako zespół Typu 1 – Stacjonarny i Mobilny. W ramach wytycznych, które musi spełniać aby uzyskać odpowiednią certyfikację, niezbędne jest posiadanie profesjonalnej kadry medycznej z własnym zapleczem sprzętowym i logistycznym, gotowość do podjęcia działania w ciągu 24-48 godzin od wezwania i obecność na miejscu przed co najmniej 2-3 tygodnie.

Jesteśmy w kontakcie z najbardziej potrzebującym krajem w regionie, z Ukrainą. Z uwagi na humanitarny charakter zespołu nie wchodzimy w strefy działań wojennych, natomiast w strefie względnego bezpieczeństwa będziemy organizować zarówno szkolenia merytoryczne czy wsparcie osobowe medycyny na tamtym terenie – opowiada o planach Piotr Szetelnicki. – W kolejnych planach jest Irak i kilka innych miejsc, w których co kilka miesięcy będą prowadzone testy terenowe. W miarę dochodzenia nowych członków zespołu będą oni dołączani do szkoleń. Tak naprawdę jak tylko zbierzemy niezbędną grupę ludzi, to jesteśmy już gotowi do wyjazdu.

Żeby móc realizować zarówno ten, jak i przyszłe cele, zespół prowadzi stałą rekrutację dla lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek i psychologów gotowych do pracy w ekstremalnych warunkach. Wolontariuszom, którzy przejdą rekrutację, PMM-Vasco Emergency Team oferuje udział w szkoleniach, obowiązkowych i doskonalących, zarówno medycznych jak i niemedycznych. Dołączenie do zespołu to także okazja do rozwoju zawodowego w obszarze medycyny ekstremalnej i medycyny podróży oraz do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami o systemach ochrony zdrowia i warunkach udzielania pomocy w różnych częściach świata z międzynarodowymi ekspertami. Wszyscy uczestnicy PMM Vasco EMT pracują w oparciu o standardy WHO. Wolontariusze mają zapewniony przelot, zakwaterowanie, diety i wyżywienie, a także ubezpieczenie podróży.

Wolontariat Medyczny

Zobacz szczegóły
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera