Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Aktualności

Pomoc dla migrantów w Bogocie

Czas czytania
3 minuty

W Bogocie w ostatnich latach schronienie znalazło prawie pół miliona Wenezuelczyków, co piąta osoba, która wyjechała do Kolumbii. Mimo, że zamieszkali w siedmiomilionowej metropolii, dostępne w mieści placówki medyczne nie są w stanie zadbać o zdrowie gwałtownie rosnącej liczby mieszkańców.

To z myślą o najbardziej potrzebujących osobach uruchomiliśmy klinikę mobilną w Kennedy, Los Martires i Bosa, trzech dzielnicach Bogoty. Świadczymy w nich konsultacje prenatalne, wykonujemy szybkie testy na choroby przenoszone drogą płciową, wykonujemy USG, badania moczu i morfologię. To również przestrzeń do prowadzenia zajęć edukacyjnych i konsultacji kontroli ginekologicznych. Mimo opuszczenia Wenezueli, migranci w nowym miejscu zamieszkania są narażeni na kolejne zagrożenia. Choć w większości przypadków pobyt w kraju jest udokumentowany i legalny, powszechny jest brak stabilnego źródła dochodów i ubezpieczenia, co skutkuje przedłużającym się zaniedbywaniem zdrowia. Dla znacznej części osób korzystanie z opieki medycznej wykracza poza możliwości finansowe. Wśród pacjentek odwiedzających klinikę spotykamy kobiety w zaawansowanej ciąży, które dopiero w ostatnich tygodniach po raz pierwszy korzystają ze specjalistycznej konsultacji. Za nimi przykre historie – wyczerpująca podróż przez granicę, porzucenie domu i pracy na rzecz nieznanej przyszłości w Kolumbii, ale i doświadczenie przemocy, odmowa wsparcia w najbardziej wrażliwym momencie życia i ubóstwo.

Choć Wenezuelczycy stanowią obecnie 5% wszystkich mieszkańców Kolumbii, to stanowią aż 16% osób w kryzysie bezdomności. Bezrobocie wśród Wenezuelczyków wynosi 24%, jednak aż 90% pracujących migrantów nie posiada żadnego typu legalnego kontaktu. W tak trudnych warunkach bardzo łatwo o pojawienie się kolejnych czynników kryzysowych. Zadbanie o stan zdrowia najbardziej potrzebujących pozwoli im uniknąć długu medycznego, który staje się coraz poważniejszym problemem wśród osób funkcjonujących zarówno poza systemem ubezpieczeń, jak i nie mających stałego zatrudnienia. Ale niezbędne jest także stworzenie miejsca, w którym migranci poczują się bezpieczni i nie usłyszą słowa „nie”. Taką przestrzenią jest nasza klinka.

Aby zachęcić jak najwięcej osób do skorzystania z usług kliniki, wraz z kilkoma zaprzyjaźnionymi organizacjami pozarządowymi 14 marca przygotowaliśmy Dzień Zdrowia. Tego dnia w Los Martires w Bogocie 38 kobiet skorzystało z usług lekarza ogólnego, ginekologa i wykonało szybkie testy na HPV. Spotkaliśmy się również z kobietami w ciąży i przeprowadziliśmy sesje edukacyjne na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Mimo wysokiego wskaźnika osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym w Kolumbii, wciąż wzrasta zapotrzebowanie na dodatkowe, bezpłatne usługi medyczne dla najuboższych mieszkańców kraju oraz migrantów, którzy nie mogą skorzystać z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Naszym założeniem jest pomóc ponad tysiącowi osób w pierwszym roku pracy kliniki.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera