Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
mniej niż minutę

Artykuł

Poprzedni Następny
AktualnościPolska

Polska powódź: Intensyfikacja wsparcia

Czas czytania
mniej niż minutę

W obliczu zeszłorocznej powodzi, która dotknęła wiele miejscowości na południu kraju, aktywnie prowadzimy działania mające na celu niesienie pomocy osobom poszkodowanym oraz wspieranie lokalnych ośrodków zdrowia. Realizowane działania obejmują między innymi zakup sprzętu medycznego oraz przygotowywanie bonów zakupowych, umożliwiających szybkie wsparcie w sytuacjach kryzysowych.

Powódź na południu Polski wstrząsnęła całym krajem. Skala zniszczeń do dziś jest przytłaczająca. Mieszkańcy zalanych miejscowości długo walczyli o swoje życie, zdrowie i dobytki. Teraz przyszedł czas na odbudowę po kryzysie, którą aktywnie wspieramy. Na miejscu ubiegłorocznej klęski żywiołowej nieprzerwanie pracują nasze zespoły medyczne – lekarze, pielęgniarki, ratownicy i psychologowie. Początkowo medycy działali w trudnych warunkach, mierząc się m.in.: z chorobami wywołanymi skażeniem wody, nasileniem infekcji oraz pogorszeniem stanu pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia – teraz skupiają się na pomocy przynoszącej efekty długoterminowe.

Od 31 marca do 4 kwietnia Polska Misja Medyczna kontynuowała swoje działania pomocowe, przekazując wsparcie dla mieszkańców Głuchołaz, najbardziej poszkodowanych przez powódź. Przygotowano listę 1,5 tys. rodzin, które mogły odebrać karty płatnicze o wartości 1000 zł. Karty te mają na celu wsparcie finansowe najbardziej potrzebujących, umożliwiając im samodzielne podjęcie decyzji, na co przeznaczyć środki zgodnie z bieżącymi potrzebami. Lista została przygotowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Głuchołazach, który najlepiej zna sytuację i potrzeby lokalnej społeczności.

Chcemy wesprzeć mieszkańców Głuchołaz, dlatego zdecydowaliśmy się przekazać 1,5 miliona złotych na indywidualne wsparcie dla najbardziej potrzebujących rodzin. Karty przedpłacone o wartości 1000 zł każda pozwolą rodzinom samodzielnie zdecydować, na co przeznaczyć środki – zgodnie z ich bieżącymi potrzebami – mówi Ewa Piekarska-Dymus, Prezes Polskiej Misji Medycznej.

Powódź z 2024 roku dotknęła bezpośrednio 2,38 miliona mieszkańców w ponad 749 miejscowościach, szczególnie w województwie dolnośląskim. Zniszczeniu uległy 11 502 budynki, w tym szkoły, przedszkola i placówki medyczne, zmuszając do ewakuacji 6 544 osoby. Blisko 57 tysięcy mieszkańców straciło dostęp do podstawowych usług i dóbr, takich jak leki, sprzęt medyczny czy środki transportu. Obecnie największe potrzeby dotyczą gmin Lądek-Zdrój, Głuchołazy i Stronie Śląskie, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej jest poważnie utrudniony z powodu braków kadrowych i materiałowych w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). PMM zapewnia tam sprzęt medyczny, leki oraz wsparcie kadrowe.

Nasze zespoły medyczne – lekarze, psychologowie, ratownicy i pielęgniarki – nieustannie działają na miejscu, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby osób dotkniętych powodzią. Dawno przekroczyliśmy zakładane cele – obecnie pomoc otrzymało więcej osób niż początkowo zakładaliśmy – podkreśla koordynator projektu i członek zespołu PMM Medical Emergency Team (ang. Medyczny Zespół Szybkiego Reagowania) Marcin Pernal.

Wszystkie te działania są możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy Norweskich oraz Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Dzięki tym środkom, Polska Misja Medyczna może kontynuować pomoc doraźną, jak również przygotowywać długoterminowe wsparcie dla rodzin i ośrodków zdrowia w regionach najbardziej dotkniętych powodzią.

Galeria

Poprzedni

Artykuł

Następny

Wiadomości ze świata

Zobacz więcej
Zobacz więcej
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Wpłacam

Zapisz się do newslettera