Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Aktualności

12 państwo świata. Na świecie żyje 120 milionów uchodźców. 

Czas czytania
3 minuty

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. To święto nawet 120 milionów osób na całym świecie – gdyby uchodźcy mieli stworzyć swoje państwo, byłoby ono 12 najludniejszym krajem na świece. Ponad połowa z nich to uchodźcy wewnętrzni. Z kolei 75% tych, którzy byli zmuszeni uciec poza granice swojego kraju, znalazło schronienie w państwie sąsiadującym. 

Gdyby uchodźcy stworzyli swój własny kraj, miałoby ono niemal tyle mieszkańców, co Japonia. Liczba uchodźców cały czas się zwiększa: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób. Głównymi przyczynami jest kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie.  

Uchodźcy pragną przede wszystkim bezpieczeństwa dla siebie i swoich rodzin. Wbrew powszechnej narracji, szukają go zwykle najbliżej jak się da: w odrobinę spokojniejszym regionie własnego kraju, albo w najbliższym kraju sąsiadującym. Najlepszym tego przykładem są uchodźcy ukraińscy, których większość uciekła na zachód Ukrainy oraz do krajów ościennych, przede wszystkim Polski –  – mówi Małgorzata Olasińska-Chart. Pomagamy uchodźcom m. in. w Iraku, Ukrainie, Syrii czy Strefie Gazy. Skupiamy się na pomocy medycznej dla grup szczególnie wrażliwych na kryzysy humanitarne, do których należą osoby z niepełnosprawnościami czy matki i dzieci.  

Enklawą uchodźców stała się obecnie Strefa Gazy. Ponad 80% osób znajdujących się na jej terenie było zmuszonych do opuszczenia domu (lub kolejnego schronienia) w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Ciągłe przemieszczanie się i zagrożenie płynące zarówno z bombardowań, jak i braku żywności czy wody, znacząco wpływa na ludzi, którzy od 9 miesięcy żyją w strefie działań wojennych. 

Po kolejnych przymusowych przesiedleniach i ewakuacjach słyszymy: czujemy się jak przedmioty, przestaliśmy mieć poczucie, że sami decydujemy o swoim życiu – dodaje Jakub Belina-Brzozowski– To dotyczy także osób, które pomagają na miejscu. Większość medyków i pracowników humanitarnych w Gazie to Palestyńczycy, którzy żyją i giną tam każdego dnia.  

Kraje, z których pochodzi największa liczba uchodźców, od lat są niemal te same: są wśród nich Syria, Afganistan, Wenezuela czy Palestyna. Od trzech lat jest wśród nich również Ukraina. Wśród państw, do których uciekają uchodźcy, dominują trzy państwa Bliskiego Wschodu: Iran, Turcja oraz Jordania. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Poprzedni

Artykuł

Następny

Aktualności

Zobacz więcej
Zobacz więcej
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera