Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Wenezuela

Pomagamy Wenezuelkom przeciwstawić się przemocy

Czas czytania
3 minuty

Zapobieganie przemocy ze względu na płeć to jedno z najważniejszych zadań za drodze do wyrównania szans kobiet. Izolacja związana z trwającą pandemią i pogłębiające się nierówności ekonomiczne pogorszyły sytuację, odbierając kobietom podstawowe prawa do bezpieczeństwa i wolności. Wśród kobiet, którym pomagamy, są Wenezuelki, codziennie mierzące się z przemocą, kierowaną w ich stronę wyłącznie ze względu na płeć.

Problem jest szczególnie dotkliwy w ubogich społecznościach, cechujących się niestabilnością i ograniczonym dostępem do służb porządkowych. Migrantki, które opuściły ogarniętą kryzysem ekonomicznym Wenezuelę, doświadczają dyskryminacji ze względu na płeć i pochodzenie. W trakcie wielodniowej podróży do Kolumbii i Brazylii mogą stać się ofiarami rabunku, przemocy seksualnej, przemytników ludzi. Zostając w kraju – ze względu na problemy finansowe mogą zostać zmuszone podjęcia pracy seksualnej, grożącej chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także na przemoc z rąk domowników.

W Wenezueli prowadzimy warsztaty reagowania na zagrożenie związane z przemocą ze względu na płeć. W ostatnim czasie wzięło w nich udział 45 kobiet i 15, które zapoznały się różnymi rodzajami i definicjami przemocy, na jakie mogą być narażone, oraz prawami i sposobami ich egzekwowania, które pomogą uchronić je przez niebezpieczeństwem. Warsztaty, odbywające się w niewielkich grupach, pełnią ważną rolę budowania społeczności opartej na wzajemnej pomocy, zrozumieniu i zaufaniu. Uczestniczki nie tylko uczą się, jak chronić się same, ale również jak zareagować, gdy są świadkami przemocy wobec innej kobiety.

W obecnej sytuacji prawa kobiet wymagają szczególnej uwagi – miliony Wenezuelek codziennie mierzą się z problemami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi. W 2021 r. Wenezuela uzyskała wynik 0,7 w indeksie Gender Gap, co oznacza, że kobiety mają o około 30% mniejsze szanse na dostęp do edukacji, udział w gospodarce i polityce niż mężczyźni. Osłabiony system opieki zdrowotnej również nieproporcjonalnie dotyka kobiety i dziewczynki, powodując wzrost śmiertelności matek, infekcji i nastoletnich ciąż, utrwalając istniejącą różnicę płci i zmuszając kobiety do pełnienia tradycyjnych ról i zajmowania się domem.

Wpłacam na

Płatność cykliczna (Płatność dokonywana automatycznie co miesiąc)
Płatność jednorazowa
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera