Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
2 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
PMM EMT

Pierwsze szkolenie zespołu emergency za nami

Czas czytania
2 minuty

Do ogłoszonego na początku roku zespołu PMM Vasco Emergency Team zgłosiło się już ponad 300 osób z całej Polski. Minione miesiące upłynęły na kolejnych etapach rekrutacji i rozmowach z kandydatami, aby w ostatni dzień września pierwsza wyselekcjonowana dwunastka spotkała się z nami na terenie zamkniętej kopalni uranu „Podgórze” w Kowarach, gdzie czekało na nich intensywne szkolenie.

Plan trzech dni spędzonych w Karkonoszach nie pozostawiał uczestnikom zbyt wiele czasu na odpoczynek. Już pierwszej nocy zespół został wyrwany ze snu i zaprowadzony do kopalnianych tuneli, gdzie czekały na nich zadania oceniające ich zdolność szybkiego reagowania i logicznego myślenia. W kolejnych dniach to miejsce stało się tłem dla kolejnych inscenizowanych wypadków, które wymagały od zespołu sprawdzenia się w pokonywaniu wąskich tuneli, opuszczaniu się na linie w zalanym szybie i ratowaniu ofiar wybuchu pod ziemią.

Następnego dnia nie zwalnialiśmy tempa, a zespół szkoleniowy czuwający nad przebiegiem akcji ratunkowych przygotował kolejne zadania rozmieszczone na całym terenie kopalni – w tym w kanionie rzeki, skąd transportowano poszkodowanego na linach i w tunelu kolejowym, gdzie zespół zmierzył się z sytuacją zakładniczą z użyciem broni. Sprawy nie ułatwiał deszcz i niskie temperatury, które towarzyszyły nam przez cały weekend.

Galeria

Szkolenie zespołu EMT (ang. emergency medical team) to nie tylko sprawdzenie umiejętności z obszaru pierwszej pomocy, ratownictwa i medycyny. Głównym wyzwaniem dla kandydatów było odnalezienie się w sytuacjach zagrożenia, współpraca z przedstawicielami innych kultur i przede wszystkim stworzenie skutecznego i dobrze zgranego zespołu, który wykorzystuje umiejętności każdego ze specjalistów. W najbliższych miesiącach odbędą się kolejne szkolenia obejmujące m.in. pracę na obszarze objętym aktywnością grup terrorystycznych i w ekstremalnych warunkach pogodowych. Przystąpimy także do włączania członków zespołu w stałe misje medyczne, jako pierwsze miejsce wybierając Jordanię, gdzie zostaną poprowadzone szkolenia lokalnego personelu kliniki mobilnej na północy kraju.

Więcej o zespole PMM Vasco Emergency Team można przeczytać w rozmowie z Renatą Popik, koordynatorką medyczną zespołu emergency.

Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera