Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Mama i dziecko

Dzień Matki – droga do bezpiecznego porodu

Czas czytania
3 minuty

Niewystarczająca opieka medyczna w trakcie ciąży i porodu jest największym zagrożeniem dla matek na całym świecie. 1/3 porodów w krajach rozwijających się odbywa się bez asysty personelu medycznego. W tych samych krajach ma miejsce 95% tragedii jaką jest śmierć kobiety przy porodzie. Ważne jednak, że przez ostatnie 20 lat bezpieczeństwo kobiet w trakcie porodu znacznie się polepszyło, a trend ten zaburzają głównie konflikty zbrojne i katastrofy naturalne.

W 2020 roku (ostatnie badania udostępnione przez WHO) każdego dnia w wyniku komplikacji ciążowych i okołoporodowych umierało na świecie 800 kobiet. Choć ogólna liczba tych tragedii zmalała o 34% między 2000 a 2020 rokiem, na mapie świata wciąż bardzo widoczne są miejsca, w których niestabilna sytuacja przekłada się na ryzyko utraty życia w czasie ciąży. Dziewięć krajów zostało uznanych za szczególnie zagrożonych pogłębieniem problemu, wśród nich m.in. Jemen, Syria czy Afganistan. Kluczowym wyznacznikiem zagrożenia kobiety w czasie porodu pozostaje jakość opieki medycznej, jaką otrzymuje: gdy w krajach rozwijających się śmiercią kończy się nawet 1 na 49 porodów, to w krajach rozwiniętych (do takich należy m.in. Polska) współczynnik ten wynosi 1 na 5300.

Kobiety za naszą wschodnią granicą mierzą się z jeszcze innymi problemami. W Ukrainie śmiertelność matek jest wciąż bardzo niska, za to znacznie zwiększyły się liczby przedwczesnych porodów jak i patologii ciążowych.

Wszystkie szpitale zgłaszają, że w trakcie ostatniego roku przyjmowały porody w schronach, w części z nich dochodziło również do operacji chirurgicznych – mówi Milena Chodoła, koordynatorka projektu neonatologicznego w Ukrainie – Stres i wyjątkowe warunki wojenne powodują, że zdrowie matek i dzieci znajduje się w o wiele większym zagrożeniu.

Przykładowo, w Instytucie Pediatrii, Położnictwa i Ginekologii w Kijowie, z którym współpracuje Polska Misja Medyczna, 82% noworodków miało niską i skrajnie niską masę urodzeniową. Lekarze zgłosili też wzrost infekcji przedporodowych, co związane jest z utrudnionym monitorowaniem ciąż na atakowanych terenach oraz z koniecznością częstego ukrywania się kobiet w ciąży w zawilgoconych domowych piwnicach, które pełnią funkcję schronu.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera