Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Etiopia

Etiopia: przez głód i niedożywienie cierpi ponad 20 milionów osób 

Czas czytania
3 minuty

Niedożywienie to cichy zabójca dzieci i powód ogromnego cierpienia dorosłych. W Etiopii niemal co piąta osoba (czyli między 20 a 22 milionów osób) jest zagrożona niedożywieniem lub głodem. Sytuacji nie ułatwiają susze oraz wewnętrzne napięcia w kraju, które są konsekwencją m. in. krwawej wojny domowej w latach 2020-2022. Pomagamy na miejscu kobietom w ciąży i noworodkom – ludziom najbardziej narażonym na skutki kryzysu. 

Do najpoważniejszych konsekwencji niedożywienia i głodu u dzieci należą między innymi: zatrzymanie wzrostu, utrata masy ciała, zaburzenie rozwoju fizycznego i psychicznego, osłabienie układu odpornościowego oraz mięśni. W przypadkach ekstremalnych jest on bezpośrednią przyczyną śmierci. 

Krajem, w którym ten problem dotyka dzieci w sposób szczególnie dotkliwy, jest Etiopia. Głodem lub niedożywieniem jest tutaj zagrożonych ponad 20 000 000 osób. Polska Misja Medyczna pomaga tym, którzy najbardziej cierpią w przypadku takich kryzysów. Organizacja rozpoczęła swoje działania od pomocy najmłodszym. W szpitalu w Waliso opieką medyczną i dożywianiem zostało objętych 850 noworodków.  

Niemal połowa śmierci dzieci na świecie jest związana właśnie z niedożywieniem. To dramaty, których możemy uniknąć. Dlatego w szpitalu w Waliso przeprowadzaliśmy terapeutyczne dożywianie skrajnie niedożywionych dzieci. Średni koszt takiego leczenia to niecałe 250 złotych: za tyle uratować można ludzkie życie.

-mówi Małgorzata Olasińska-Chart dyrektorka pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej. 

Niedożywienie to nie jedyny problem, z jakim zmaga się kraj. W ciągu dwóch lat konfliktu zbrojnego, który zakończył się w 2022 roku – zginęło tam nawet 600 000 cywilów. Ostatnie starcia na granicy stanu Tigraj wybuchły na przełomie kwietnia i maja.  Wśród osób dotkliwie narażonych z tego powodu na głód są w Etiopii 4 miliony uchodźców wewnętrznych. Etiopia jest także domem dla ponad miliona uchodźców i osób ubiegających się o azyl – głównie z Sudanu Południowego, Somalii i Erytrei. Aż 45% uchodźczych gospodarstw domowych ma niedostateczną ilość żywności do wyżywienia całej rodziny1.  

Ciężko niedożywione kobiety w ciąży i dzieci powinny trafiać do szpitali, bo to grozi ich zdrowiu i życiu. Dlatego poszerzamy obecnie nasze działania w Etiopii – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart. – Wspieranie opieki medycznej jest w Etiopii kluczowe. Wskaźnik liczby lekarzy do pacjentów wynosi w tym kraju 1:50 000, a pielęgniarek 1:5000.  

W obliczu tych faktów Polska Misja Medyczna – dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych –  rozszerza swoje działania w Etiopii. Organizacja zapewni wsparcie specjalistycznej opieki nad noworodkiem i dzieckiem w szpitalu św. Łukasza w Waliso i wiejskich izb zdrowia w regionie Oromia. Dodatkowo zakupi sprawnie działający ambulans, który będzie służył pacjentom w szybkim transporcie do placówki medycznej. Kolejnym obszarem działań Polskiej Misji Medycznej stanie się również m. in. niezbędna edukacja dotycząca zdrowia dla personelu i pacjentów, która sprawi, że skutki udzielanej pomocy widoczne będą jeszcze długo po zakończeniu projektów pomocy humanitarnej. 

Poprzedni

Artykuł

Następny

Wiadomości z Etiopii

Zobacz więcej
Zobacz więcej
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera