Wenezuela

Wsparcie kliniki w Benedykta XVI Rubio w zapewnianiu bezpłatnej opieki medycznej lokalnej społeczności

Dlaczego?

Dlaczego pomagamy w Wenezueli?

Od 2016 roku w Wenezueli pogłębia się kryzys ekonomiczny i kraj pogrąża się w niekontrolowanym chaosie. Mieszkańcy kraju zostali z mikroskopijnymi pensjami, z których wcześniej pokrywali głównie dodatkowe wydatki, gdyż państwo zapewniało im bezpłatnie żywność, elektryczność i benzynę. Szacuje się, że kraj opuściło około 6 mln Wenezuelczyków, a około 7 mln mieszkańców (czyli 1/4 ludności) potrzebuje pomocy humanitarnej.

W ogarniętej kryzysem Wenezueli brakuje podstawowych artykułów medycznych, żywności, a prąd jest codziennie odcinany na kilkanaście godzin. W głównych szpitalach położniczych i dziecięcych puste są zarówno banki krwi, jak i magazyny leków i szczepionek. Dostęp do opieki medycznej jest utrudniony. Emigracja personelu medycznego i pogorszenie infrastruktury jeszcze bardziej osłabiły wydajność systemu zdrowia.

W szpitalach nie ma niczego, lekarka ze łzami w oczach pokazywała mi puste lodówki na szczepionki.
Małgorzata Olasińska-Chart,
koordynator projektu
Jak?

Jak pomagamy w Wenezueli?

W 2019 roku nawiązaliśmy kontakt z lokalną organizacją medyczną Deus Caritas Est, która pomaga mieszkańcom jednego z najbardziej dotkniętych kryzysem regionu – Rubio, tuż przy granicy z Kolumbią. Po spotkaniu z lekarzami w Rubio postanowiliśmy kupić szczepionki, których od kilku lat nie ma w banku surowic w Wenezueli. Brak szczepionek przeciwko żółtaczce typu A czy rotawirusom spowodował pojawienie się ognisk tych chorób. Szpitale nie mają środków, by chronić niemowlęta przed zachorowaniem.

Przygotowaliśmy również bazę około 500 najuboższych rodzin w Rubio, z reguły wielodzietnych, z osobami starszymi lub z niepełnosprawnymi dziećmi. Dostarczyliśmy im paczki żywnościowe, które pozwalają na przygotowanie pełnowartościowych posiłków.

Obecnie wspieramy działanie klinki Benedykta XVI w Rubio. Personel udziela darmowej opieki medycznej m.in. z zakresu medycyny ogólnej, ginekologii, położnictwa, pediatrii. Dodatkowo, prowadzone są warsztaty reagowania na zagrożenie związane z przemocą ze względu na płeć
100000
złotych
na pomoc niemowlętom
200
rodzin
otrzymało paczki z żywnością
2
szpitale
do których trafiają surowice
Wenezuela 2020, realizacja: Polska Misja Medyczna
komu pomagaliśmy?

Historie osób

Brak szczepień najbardziej szkodzi najsłabszym: niemowlętom, kobietom w ciąży, osobom starszym. O swoje dzieci boją się wszystkie matki.

poznaj Juliene

Juliene zobaczyłam na ławce w szpitalu. Na rękach trzymała malutkie dziecko. W korytarzu szpitalnym niosło się echo jego płaczu. Juliene właśnie skończyła 20 lat i otrzymała taki cudowny prezent od życia – dar macierzyństwa. Powiedziała mi, że od kilku tygodni poszukuje punktu zdrowia, gdzie będzie mogła zaszczepić synka Manuelito. Rozmawiałyśmy przez chwilę, stojąc w pustym korytarzu. W oczach Juliene zobaczyłam determinację; zrobiłaby wszystko, by pomóc dziecku. Mały zasnął na jej rękach, a ja pomyślałam, jakie miałam szczęście, że ze swoimi dziećmi zawsze mogłam pójść do lekarza, nie martwiąc się o szczepionki i leczenie. Juliene, wenezuelska mama z końca świata, walcząca o szczepionki, jedzenie, zmagająca się z brakiem prądu i transportu miejskiego, była dla mnie bohaterką, o której chciałam opowiedzieć w Polsce. Nie powiedziałam Juliene, że banki surowic w kraju są puste, a lekarka w największym szpitalu dziecięcym pokazała mi puste lodówki na szczepionki. Po prostu wyjęłam telefon i poprosiłam, by powiedziała Polakom, czego potrzebuje jej synek. To nagranie stało się punktem centralnym kampanii na pomoc medyczną w Wenezueli. Po kilku miesiącach wróciłam do Wenezueli. Znów spotkałam Juliene. Manuelito miał już prawie rok, a dzięki lekarzom z Deus Caritas Est został zaszczepiony szczepionkami sprowadzonymi z Kolumbii.

01

01

Kto pomaga?

Kto pomaga w Wenezueli?

Jesteśmy jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, które udzielają pomocy medycznej. Pomagamy tam, gdzie potrzeby są największe. Nasza pomoc ma charakter długofalowy – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy.
Polska Misja Medyczna
Małgorzata Olasińska-Chart
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Misja Medyczna
Środki własne Stowarzyszenia przy wsparciu Darczyńców.
Partner
Fundacja Deus Caritas Est
Fundacja Deus Caritas Est została założona w 2015 roku przez zespół lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych z Rubio. Celem działań fundacji jest niesienie pomocy medycznej i wsparcie najuboższych grup społecznych, w szczególności rodzin wielodzietnych, osób starszych i niepełnosprawnych.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.