Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Afganistan

Afganistanowi grozi głód

Czas czytania
3 minuty

Afganistan jest obecnie krajem najbardziej narażonym na głód i niedożywienie, wyprzedzając m.in. Jemen i Somalię. Brak żywności dotyka już aż 95% mieszkańców kraju. Organizacje pomocowe muszą zmierzyć się z jednym z najgorszych kryzysów humanitarnych w kraju odciętym od świata.

Wkrótce minie pół roku od gwałtownych zmian, które wstrząsnęły Afganistanem, ale problemy zaczęły się długo wcześniej. Uprawa roślin i hodowla zwierząt na górzystych i niedostępnych terenach nigdy nie była łatwa, ale pozwalała na przeżycie, będąc szczególnie istotna dla rodzin mieszkających poza dużymi miastami. Tymczasem najgorsza od kilku dekad susza, wzrost cen produktów i bezrobocie doprowadziły mieszkańców na skraj gospodarczej przepaści.

Afganistan jest obecnie jednym z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie – jeśli nie najgorszym – a bezpieczeństwo żywnościowe prawie się załamało. Tej zimy miliony Afgańczyków będą zmuszone wybierać między migracją a głodem” mówi David Beasley, World Food Programme

Ponad połowa mieszkańców kraju – 22,8 milionów – nie ma dostępu do wystarczającej ilości pożywienia i nie ma pewności, kiedy i skąd będzie mieć najbliższy posiłek. Aż 85% mieszkańców utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa, a 70% mieszka na terenach wiejskich, tymczasem przedłużająca się susza panuje w 25 z 34 prowincji, a niewielkie plony i docierająca z zagranicy pomoc żywnościowa są przejmowane przez talibów. Do połowy 2022 roku 97% wszystkich mieszkańców może znaleźć się poniżej progu ubóstwa – rok wcześniej była to około połowa ludności.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju ocenił, że skurczenie gospodarki Afganistanu od sierpnia ubiegłego roku było porównywalne do pogorszenia sytuacji ekonomicznej Syrii przez pięć lat wojny. Problem pogłębiło opuszczenie kraju przez wiele organizacji pomocowych i wycofanie środków przeznaczanych na pomoc w Afganistanie w obawie przed wykorzystaniem ich przez rząd talibów. Na początku grudnia 2021 World Food Programme wezwał do zwiększenia międzynarodowych darowizn na rzecz pomocy Afganistanowi. Na tą chwilę kwota niezbędna do zapewnienia przeżycia mieszkańcom kraju wynosi 2,6 mld dolarów. Łącznie agendy ONZ poprosiły o 4,4 mld dolarów na rzecz pomocy humanitarnej w 2022 r. To największy dotychczas apel dla pojedynczego kraju.

Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera