Zaczynamy rekrutację do PMM Vasco Emergency Team
14.03.2022
Reading time
3 minutes
Polska Misja Medyczna oraz Vasco Electronics wspólnie tworzą Zespół Ratownictwa Medycznego szybkiego reagowania. Dołączy on do ponad trzydziestu już istniejących tego typu grup ratunkowych na świecie i dwóch w Polsce, akredytowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Przyspieszenie powstania zespołu jest odpowiedzią na potrzebę natychmiastowej pomocy na terenie ogarniętej wojną Ukrainy, gdzie od początku konfliktu działa krakowska organizacja.
Polska Misja Medyczna od 23 lat pomaga ofiarom wojen, katastrof i kataklizmów, angażując się obecnie w pomoc na terytorium Ukrainy. W swoich działaniach korzysta z wiedzy i doświadczenia lekarzy-wolontariuszy, którzy dzięki odbytym misjom znają skalę zapotrzebowania na zespoły ratunkowe. Powstający zespół ratownictwa medycznego będzie posiadać profesjonalną kadrę medyczną z własnym zapleczem sprzętowym i logistycznym, będzie gotowy do podjęcia działań w ciągu 24-48 godzin od zdarzenia i obecny na miejscu przez co najmniej 2-3 tygodnie.
Służby ratownicze stają przed wciąż rosnącymi wyzwaniami, do których dochodzą malejące budżety sektora ochrony zdrowia i przeciążenie personelu medycznego – mówi Ewa Piekarska-Dymus, prezeska zarządu Polskiej Misji Medycznej. – Wojna w Ukrainie postawiła nas wszystkich w sytuacji, w której uczymy się siebie od nowa. Zaangażowanie ludzi w niesienie pomocy, tworzenie się zespołów o różnych umiejętnościach, daje nadzieję, że możemy wspólnie tworzyć ważne projekty. I taki jest też nasz nowy zespół.
Zgłoszenia ochotników przyjmowane są na stronie www.pmm.org.pl/pmm-vasco-emergency-team
Współpraca
Aby utrzymać gotowość i niezależność w udzielaniu pomocy natychmiastowej, zarząd Polskiej Misji Medycznej zdecydował o połączeniu swoich sił z firmą Vasco Electronics z Krakowa, która jako światowy lider w produkcji elektronicznych tłumaczy mowy, specjalizuje się w ułatwianiu komunikacji i przełamywaniu barier językowych. Wspólny projekt PMM Vasco Emergency Team zamierza działać w oparciu o międzynarodowe wytyczne WHO, zgodnie ze standardami pracy EMT Typ 1 – Stacjonarny i Mobilny.
Vasco Electronics będzie wspierać projekt budowy nowego zespołu medycznego w zakresie organizacji i planowaniu akcji ratowniczych, zakupu oraz przechowywania sprzętu i leków, finansowania akcji wyjazdowych, promocji działań w kraju i zagranicą, planowania i realizacji akcji fundraisingowych na rzecz zespołu, a przede wszystkim finansowania szkoleń – zarówno w ramach doskonalenia zawodowego, jak i dotyczących zasad bezpieczeństwa misji, zagrożeń biologicznych, terrorystycznych, a także wybranych aspektów medycyny ratunkowej, tropikalnej i medycyny podróży
– mówi Maciej Góralski, CEO Vasco Electronics, doświadczony ratownik medyczny i jednocześnie Lider Zespołu Ratowniczego.
Pierwsza misja i rekrutacja
Pierwszą wspólną misją PMM Vasco Emergency Team będzie udzielanie pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Żeby móc realizować zarówno ten, jak i przyszłe cele, zespół ogłasza rekrutację dla lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek i psychologów gotowych do pracy w ekstremalnych warunkach.
W pierwszym etapie oceniane będą kwalifikacje formalne, a następnie predyspozycje psychofizyczne – otwartość na inne kultury, zdolność do analitycznego myślenia, działanie pod presją czasu. Wolontariusze muszą posiadać czynne prawo wykonywania zawodu, co najmniej 3 lata doświadczenia w pracy (w przypadku lekarzy) oraz znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym – informuje Wioletta Węgorowska-Mosz, koordynatorka zespołu – Mile widziane są specjalizacje lekarskie z medycyny ratunkowej, rodzinnej, internistycznej, pediatrii, ginekologii i położnictwa, a także kursy ultrasonografii. Ponadto: doświadczenie w pracy za granicą
– szczególnie udział w misjach humanitarnych oraz znajomość innych, poza angielskim, języków obcych.
Przedstawiciele zespołu spotkali się już z dr Palomą Cuchi, przedstawicielką WHO w Polsce, a za kilka tygodni planowane jest szkolenie dla koordynatorów prowadzone przez ekspertów WHO. Spośród 32 akredytowanych przy WHO zespołów, 8 tworzonych jest przez organizacje pozarządowe. Organizacja i utrzymanie w takim przypadku odbywa się ze środków pozyskanych od sponsorów, z dotacji celowych, ale przede wszystkim dzięki wpłatom od indywidualnych darczyńców.
Wolontariuszom, którzy przejdą rekrutację, PMM Vasco Emergency Team oferuje udział w szkoleniach, obowiązkowych i doskonalących, zarówno medycznych jak i niemedycznych, okazję do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami o systemach ochrony zdrowia i warunkach udzielania pomocy w różnych częściach świata z międzynarodowymi ekspertami, pracę w oparciu o standardy WHO, a także rozwój zawodowy w obszarze medycyny ekstremalnej i medycyny podróży. Wolontariusze będą mieli zapewniony przelot, zakwaterowanie, diety i wyżywienie, a także ubezpieczenie podróży.