Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Syria

Wspieramy szpital w mieście Al-Rakka

Czas czytania
3 minuty

Mija rok od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Wśród cywilów najbardziej narażone na skutki wojny są osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze oraz dzieci i kobiety w ciąży. To Wojna w Syrii trwa już od ponad 11 lat, a każdy kolejny rok konfliktu przynosi kolejne szkody i zniszczenia. Polska Misja Medyczna od 2016 niesie pomoc Syryjczykom, a w tym roku zdecydowaliśmy się na wsparcie szpitala położniczo-pediatrycznego w mieście Al-Rakka, nazywanym „stolicą ISIS” w latach istnienia Państwa Islamskiego. rok, odkąd Polska Misja Medyczna zaangażowała się w pomoc medyczną w Ukrainie, zwracając szczególną uwagę właśnie na potrzeby tych grup.

Al-Rakka to miasto w Syrii na północno-wschodnim brzegu Eufratu, około 160 km na wschód od Aleppo. Miasto zamieszkuje 546 tysięcy osób, a kolejne 400 tysięcy mieszka na terenach podmiejskich. Wszyscy ci ludzie mają dostęp do tylko jednego szpitala położniczo-pediatrycznego, który zdecydowaliśmy się wesprzeć. 6 marca 2013 roku zbrojna opozycja syryjska zajęła miasto Al-Rakkę z rąk wojska rządu centralnego i przejęła kontrolę nad tym, co było przed wojną szóstym co do wielkości miastem Syrii. Al-Rakka była pierwszą stolicą prowincji przejętą spod kontroli rządu. W listopadzie tego samego roku Al-Rakka została podbita przez Islamskie Państwo Iraku i al-Szam (ISIS) i stała się stolicą wkrótce ogłoszonego przez organizację „kalifatu”. Próby odbicia miasta trwały 4 lata i wymagały międzynarodowej interwencji w 2017 roku.

Al-Rakka to miasto, które przeszło w czasie wojny prawdziwą tragedię. Sam fakt, że szpital funkcjonuje i pomaga mieszkańcom to efekt niezwykłego wysiłku i odwagi personelu. Jesteśmy obecni w Syrii od wielu lat i widzimy, jak wiele jest jeszcze do zrobienia oraz ile pracy w odbudowę kraju wkładają Syryjczycy. Zapewnienie dalszego funkcjonowania szpitala przyczyni się do poprawy ogólnej sytuacji mieszkańców miasta, dotkniętych wydarzeniami sprzed kilku lat

— mówi Małgorzata Olasińska-Chart, koordynatorka projektów w Syrii.

Szpital dysponuje oddziałem położniczym, który świadczy usługi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W skład oddziału położniczego wchodzi oddział ambulatoryjny z poradami dla kobiet oraz całodobowy oddział ratunkowy z 3 pokojami do porodu naturalnego i 13 łóżkami stacjonarnymi poporodowymi. Oddział Pediatryczny będzie nadal udzielał porad ambulatoryjnych w zakresie powszechnych chorób wieku dziecięcego, opieki zdrowotnej dla niemowląt i dzieci, pediatrycznego oddziału stacjonarnego, który ma pojemność 35 łóżek dla przypadków pediatrycznych i noworodkowych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Oddział neonatologiczny posiada16 inkubatorów i 2 urządzenia do fototerapii noworodków. Oprócz usług laboratoryjnych, które są wykonywane, takich jak ogólne badania krwi i badania biochemiczne, szpital dysponuje mobilnym aparatem rentgenowskim do różnych diagnoz w nagłych wypadkach i mammografii dla kobiet. PMM wspiera dalsze działanie szpitala i uzupełnia braki w świadczeniu podstawowych usług medycznych, tak by zapewnić ciągłość pracy placówki. Wspieramy również personel szpitala oferując im rozwój i system zachęt motywacyjne dla personelu medycznego i niemedycznego. Dodatkowo pokrywamy koszty eksploatacji obiektu, takie jak paliwo do generatorów, materiały higieniczne czy konserwacja obiektu i urządzeń.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Zobacz więcej
Zobacz więcej
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera