Uganda

Remont sal operacyjnych i sali porodowej, zakup wyposażenia do ośrodka zdrowia w Kakooge. Praca karetki, szkolenia personelu prowadzone przez polskich lekarzy

Dlaczego?

Dlaczego pomagaliśmy w Ugandzie?

Kakooge jest dużą wsią położoną w prowincji Nakasangola, w północnej Ugandzie, w buszu. Przez jej środek przechodzi główna droga krajowa, łącząca stolicę Ugandy – Kampalę z Sudanem Południowym. Od kilkunastu lat na terenie wioski pracują polscy franciszkanie, którzy przyczynili się do rozwoju tego miejsca – wybudowali ośrodek misyjny, studnie głębinowe, szkoły, w tym: podstawową, zawodową i średnią, oraz Health Centre, czyli mały szpital–przychodnię.

Do Health Centre miesięcznie trafia około 240 pacjentów z różnymi dolegliwościami, 40 osób miesięcznie jest hospitalizowanych. W szpitalu są 23 łóżka. Wśród 13 pracowników medycznych, pielęgniarek, laborantów i felczerów jest tylko jeden lekarz. Ropnie i przepukliny stanowią najczęstsze problemy medyczne wymagające interwencji chirurgicznej.
Szczera wdzięczność ugandyjskich pacjentów szokowała, ale też przypominała o sensie mojej pracy.
Renata Popik,
chirurg
Jak?

Jak pomagaliśmy w Ugandzie?

Dzięki funduszom Polskiej Pomocy od 2013 roku współpracujemy z ośrodkiem Franciscan Health Centre IV w Kakooge, w Ugandzie. W 2014 roku prowadziliśmy projekty edukacyjne, dzięki którym personel medyczny podnosił swoje kwalifikacje. Wyremontowaliśmy sale operacyjne i zakupiliśmy specjalistyczny sprzęt, m.in. karetkę, która umożliwia szybki transport do szpitala poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i transport chorych do szpitali w Kampali. Wykonywaliśmy zabiegi szkoleniowe – operacje przepukliny, opiekowaliśmy się dziećmi i kobietami w ciąży.

W 2015 roku wyposażyliśmy salę porodową i punkty medyczne w niezbędną aparaturę do sprawnej opieki położniczej. Kontynuowaliśmy działania edukacyjne, szkoląc lokalny personel z technik operacyjnych. Uruchomiliśmy także klinikę mobilną, dzięki której możliwe było dotarcie do mieszkańców wsi w dystrykcie Nakasangola. Przeszkoliliśmy 15 lokalnych liderów z zakresu higieny, edukacji medycznej, opieki nad ciężarną, matką i noworodkiem.

W 2017 roku dwie lekarki z Polski: chirurg Renata Popik i anestezjolog Olga Stańkowska przez 3 tygodnie przeprowadzały operacje szkoleniowe w ugandyjskim ośrodku zdrowia, ucząc w ten sposób lokalny personel. W sumie wykonały 34 zabiegi szkoleniowe, głównie operacje przepuklin.
126
operacji szkoleniowych
przeprowadzonych przez polskich lekarzy
1
karetka
zakupiona do ośrodka zdrowia
15
przeszkolonych
liderów lokalnych
komu pomagamy?

Historie osób

Otaczamy opieką medyczną kobiety w ciąży i małe dzieci. Pomagamy uchodźcom w obozach na Bliskim Wschodzie. Poznaj historie ludzi, których wspieramy.

poznaj Harriet

W 2016 roku Harriet miała 11 lat i mieszkała z rodzicami w małej wsi niedaleko Blantyre w Malawi. Choć Malawi znajduje się na liście najbiedniejszych krajów świata, Harriet była szczęśliwa – miała rodziców i była zdrowa. Niestety dziewczynkę potrąciło auto, od tego czasu zaczęły się jej poważne problemy z nogą. Nie tylko nie mogła chodzić, ale pogarszający się stan zdrowia sprawił, że przestała uczęszczać do szkoły i widywać się z przyjaciółmi. Problemy z nogą były tylko początkiem ciężaru, jaki niebawem mała Harriet musiała wziąć na swoje barki. W krótkim odstępie czasu zmarli jej rodzice. Stan zdrowia Harriet nieustannie się pogarszał. Dziewczynka przestała jeść i pić, powoli zamykała się w swoim świecie, unikając ludzi. W 2019 roku Karolina Siwicka, ortopeda Polskiej Misji Medycznej w szpitalu w Blyntyre, podczas rutynowej wizyty w różnych osadach, natknęła się na Harriet, która wówczas była już w bardzo złym stanie fizycznym i psychicznym. Lekarze przetransportowali Harriet do szpitala, przeprowadzono skomplikowaną operację rekonstrukcji stawu skokowego. W ciągu ostatnich miesięcy Harriet przeszła kilkadziesiąt zabiegów. Dziś już samodzielnie chodzi, zaczęła jeść i pić, znajduje się również pod stałą opieką psychologa.

01

01

Kto pomagał?
Polska Misja Medyczna
Ewa Piekarska
koordynator projektu
Współfinansowanie
Transfer Multisort Elektronik
Firma Transfer Multisort Elektronik (TME) z Łodzi wspiera działania Polskiej Misji Medycznej w Ugandzie.
Partner
Ośrodek Franciscan Health Centre IV w Kakooge
Misja oo. Franciszkanów w Kakooge, założona w 2001 roku, opiekuje się grupą ponad 250 dzieci.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.