Syria

Pomoc medyczna dla Syryjczyków. Lekarstwa, artykuły medyczne, środki ratujące życie. Protezy dla kobiet i dzieci po amputacjach wojennych

Dlaczego?

Dlaczego pomagamy w Syrii?

Od początku wojny w Syrii ok. 6 mln ludzi opuściło ojczyznę, a setki tysięcy straciło zdrowie lub życie. Amputacje kończyn uszkodzonych w czasie ataków bombowych są najczęstszymi zabiegami.

Szacuje się, że ok. 1 mln Syryjczyków (w tym ponad 240 tys. dzieci) ma amputowane kończyny. Każde dziecko, któremu przywraca się możliwość funkcjonowania w rodzinie i wśród rówieśników, to nadzieja na nowe życie.

Od grudnia 2019 roku w kierunku granicy turecko-syryjskiej uciekło ok. 900 tys. Syryjczyków. W ciągu kilku ostatnich tygodni niemal 140 tys. uchodźców szukało tam schronienia. Oznacza to narażenie wielu ludzi na chłód, choroby, nierzadko głód.
Dzieci to najbardziej pokrzywdzone ofiary tej brudnej wojny.
Mansour Alatrash,
lekarz z Syrii
Jak?

Jak pomagamy w Syrii?

Protezy to szansa dla dzieci i nastolatków po amputacjach, skazanych na zamknięcie w domach, brak kontaktu z rówieśnikami i kontynuowanie edukacji. Poza izolacją osoby te narażone są na problemy medyczne: skoliozy kręgosłupa, zanik mięśni, przykurcze, zakażenia. Niejednokrotnie też chorują na depresję, którą pogłębia przeżyta trauma wojenna.

Pozyskane przez nas fundusze pozwoliły na ponowne otwarcie centrum ortopedycznego w Termanin, w północnej Syrii. Placówka została zamknięta ze względu na brak finansowania. Zakupiono materiały do produkcji protez i odpowiedni sprzęt medyczny. Pojawili się także specjaliści: ortopedzi, protetycy i fizjoterapeuci.

Od kwietnia do grudnia 2018 roku w Termanin wykonano 302 protezy dla okaleczonych kobiet i dzieci, które następnie przeszły pełny proces rehabilitacji ruchowej.

W 2022 roku rozpoczęliśmy działania w regionie północno-wschodniej Syrii, nawiązując współpracę z Kurdyjskim Czerwonym Półksiężycem w celu poprawienia jakości opieki medycznej. Dotychczas zaopatrzyliśmy Szpital Położniczy i Dziecięcy w Al-Rakka w ratujący życie sprzęt medyczny dla noworodków.
350
protez
dla kobiet i dzieci
1
centrum protezowania
w Termanin, w Syrii
4
specjalistów
ds. protezowania
komu pomagamy?

Historie osób

Tocząca się od 2011 roku wojna w Syrii pogrążyła kraj w ruinie, 6 mln Syryjczyków opuściło ojczyznę, a setki tysięcy straciło życie lub zdrowie. Wśród najczęściej przeprowadzanych operacji są amputacje kończyn uszkodzonych w czasie ataków bombowych i nieleczonych z powodu braku dostępu do pomocy medycznej.

poznaj Hebe

Hebe miała oliwkowe oczy, niepewne – tak je zapamiętałam, gdy zobaczyłam ją pierwszy raz. I różowo-biały sweterek, jeszcze sprzed wojny, kiedy Hebe biegała do szkoły i sklepu z baklawą w Aleppo. Luty 2017: Hebe ma 12 lat i mieszka w Turcji u wujka, który uciekł z Syrii. Już nie biega, bo nie ma nóg, urwała je bomba. W Turcji miała dostać protezy, z gąbki, z ciężkimi stopami z gipsu. Nie mogła na nich nawet stać, skrzywiła kręgosłup. Hebe przecież mogłaby być moją córką! Pomyślałam: Hebe musi mieć nogi… Pierwotnie operacja miała być w Polsce, ale Hebe nie miała paszportu ani cienia szansy na ten dokument, bo jej rodzice nie mogli opuścić Syrii. Jednak udało się – podpisali zgodę na paszport dla córki. Hebe nie mogła jechać sama ani też z wujkiem (przecież mógłby uciec na pierwszym lotnisku w Europie). Z babcią, która miała paszport i przedostała się przez granicę do Turcji, także nie pojechała, ponieważ konsul nie wyraził zgody na wizy do Polski. Pisałyśmy pisma do ministrów, premiera, prezydenta. Poruszyłyśmy media. Stał się cud! – Halo, rząd przyznał fundusze na protezy dla Hebe, ale musimy je zrobić w Turcji – powiedział konsul. Styczeń 2018: znów w Turcji, pod tymi schodami, po których rok temu Hebe zsuwała się na pupie. Teraz szła, ostrożnie stawiając nogi i patrząc mi prosto w oczy. Wysoka i uśmiechnięta dziewczynka.

01

01

Kto pomaga?

Kto pomaga w Syrii?

Jesteśmy jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, które udzielają pomocy medycznej. Pomagamy tam, gdzie potrzeby są największe. Nasza pomoc ma charakter długofalowy – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy.
Polska Misja Medyczna
Małgorzata Olasińska-Chart
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Pomoc
Projekt współfinansowany ze środków Departamentu Pomocy Humanitarnej KPRM oraz funduszy własnych Stowarzyszenia przy wsparciu Darczyńców.
Partner
Humanitarian Message Organization
Organizacja Humanitarian Message została założona w 2018 roku. przez syryjskich lekarzy. Niesie pomoc medyczną w Syrii, w prowincjachi Idlib i Hama.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.