Syria

Pomoc medyczna dla Syryjczyków. Protezy i ortezy dla osób z niepełnosprawnościami. Centrum fizjoterapii oraz wsparcia psychologicznego dla pacjentów i ich bliskich, by pomóc im w powrocie do zdrowia.

Dlaczego?

Dlaczego pomagamy w Syrii?

Ponad dziesięć lat konfliktu, degradacji infrastruktury i trwających wysiedleń w Syrii naraziło miliony osób na urazy fizyczne, jednocześnie stwarzając ryzyko dla osób z niepełnosprawnościami, utrudniając im dostęp do podstawowych usług i wsparcia.
Po ostatnich trzęsieniach ziemi które nawiedziły Turcję i Syrię 20 lutego, w północno-zachodniej Syrii zwiększyła się liczba osób niepełnosprawnych, lub z ograniczoną mobilnością, które wymagają protez, ortez czy rehabilitacji. Ze względu na zniszczoną przez trzęsienie infrastrukturę medyczną, zapotrzebowanie na opiekę ortopedyczną wzrosło i stało się kluczową potrzebą tego regionu.
Dzieci to najbardziej pokrzywdzone ofiary tej brudnej wojny.
Mansour Alatrash,
lekarz z Syrii
Jak?

Jak pomagamy w Syrii?

Obecny projekt ma na celu wsparcie osób niepełnosprawnych w poprawie ich warunków życia i dostępu do innych rodzajów usług, takich jak sport, praca, edukacja oraz poprawa ich stanu psychicznego. Zakwalifikowani pacjenci otrzymają protezy lub ortezy, według potrzeb medycznych. Centrum fizjoterapii zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, dostępna też jest sala ruchowa. Centrum wsparcia psychologicznego świadczy usługi na rzecz poszkodowanych i ich osób towarzyszących, aby pomóc im w powrocie do zdrowia, integracji ze społeczeństwem i prowadzeniu codziennego życia.

Od kwietnia do grudnia 2018 roku w Termanin wykonano 302 protezy dla okaleczonych kobiet i dzieci, które następnie przeszły pełny proces rehabilitacji ruchowej.

W 2022 roku rozpoczęliśmy działania w regionie północno-wschodniej Syrii, nawiązując współpracę z Kurdyjskim Czerwonym Półksiężycem w celu poprawienia jakości opieki medycznej. Dotychczas zaopatrzyliśmy Szpital Położniczy i Dziecięcy w Al-Rakka w ratujący życie sprzęt medyczny dla noworodków.
124
protezy
dla pacjentów
248
sesji rehabilitacyjnych
w centrum fizjoterapii
248
konsultacji psychologicznych
dla pacjentów i ich bliskich
komu pomagamy?

Historie osób

Tocząca się od 2011 roku wojna w Syrii pogrążyła kraj w ruinie, 6 mln Syryjczyków opuściło ojczyznę, a setki tysięcy straciło życie lub zdrowie. Wśród najczęściej przeprowadzanych operacji są amputacje kończyn uszkodzonych w czasie ataków bombowych i nieleczonych z powodu braku dostępu do pomocy medycznej.

poznaj Hebe

Hebe miała oliwkowe oczy, niepewne – tak je zapamiętałam, gdy zobaczyłam ją pierwszy raz. I różowo-biały sweterek, jeszcze sprzed wojny, kiedy Hebe biegała do szkoły i sklepu z baklawą w Aleppo. Luty 2017: Hebe ma 12 lat i mieszka w Turcji u wujka, który uciekł z Syrii. Już nie biega, bo nie ma nóg, urwała je bomba. W Turcji miała dostać protezy, z gąbki, z ciężkimi stopami z gipsu. Nie mogła na nich nawet stać, skrzywiła kręgosłup. Hebe przecież mogłaby być moją córką! Pomyślałam: Hebe musi mieć nogi… Pierwotnie operacja miała być w Polsce, ale Hebe nie miała paszportu ani cienia szansy na ten dokument, bo jej rodzice nie mogli opuścić Syrii. Jednak udało się – podpisali zgodę na paszport dla córki. Hebe nie mogła jechać sama ani też z wujkiem (przecież mógłby uciec na pierwszym lotnisku w Europie). Z babcią, która miała paszport i przedostała się przez granicę do Turcji, także nie pojechała, ponieważ konsul nie wyraził zgody na wizy do Polski. Pisałyśmy pisma do ministrów, premiera, prezydenta. Poruszyłyśmy media. Stał się cud! – Halo, rząd przyznał fundusze na protezy dla Hebe, ale musimy je zrobić w Turcji – powiedział konsul. Styczeń 2018: znów w Turcji, pod tymi schodami, po których rok temu Hebe zsuwała się na pupie. Teraz szła, ostrożnie stawiając nogi i patrząc mi prosto w oczy. Wysoka i uśmiechnięta dziewczynka.

01

01

Kto pomaga?
Polska Misja Medyczna
Małgorzata Olasińska-Chart
koordynator projektu
Finansowanie
Polska Misja Medyczna
Projekt jest finansowany ze środków własnych Stowarzyszenia
Partner
Physicians Across Continents - Turkey
PAC jest pionierską organizacją humanitarną zajmującą się żywieniem matek i dzieci, protetyką, zdrowiem psychicznym .
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.