Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
COVID

Światowy Dzień Uchodźcy w cieniu pandemii

Czas czytania
3 minuty

Sytuacja uchodźców na całym świecie jest podobnie dramatyczna i przejmująca. Syryjczycy od 10 lat żyją w niepokoju i strachu. Zamieszkują kraje sąsiednie, takie jak Jordania, często nie ma dla nich miejsca w oficjalnych obozach dla uchodźców i są zmuszeni koczować w nieformalnych obozowiskach, które zmieniają swoją lokalizację w zależności od pory roku i możliwości znalezienia miejsca zarobkowania.

Polska Misja Medyczna pomaga takim uchodźcom poprzez pracę klinik mobilnych, które dojeżdżają do nieformalnych obozowisk. Projektem, z którego jesteśmy szczególnie dumni jest wsparcie dla dzieci syryjskich, które straciły nóżki lub rączki w czasie wojny w ich kraju. Dotychczas wykonaliśmy wraz z syryjskimi lekarzami ponad 320 protez, które realnie przywróciły dzieci do życia, umożliwiły im chodzenie do szkoły, spotykanie się z rówieśnikami.

Obecnie władze w Caracas ogłosiły zamknięcie granic z Kolumbią na kolejne 3 miesiące. Zdesperowani Wenezuelczycy zaczęli nielegalnie przekraczać granice, aby móc zakupić jedzenie i leki. Pieniądze mają najczęściej od swoich rodzin, które przed kryzysem emigrowały do różnych krajów, przede wszystkim do Kolumbii, ale też do innych latynoskich państw, a nawet do Hiszpanii. Szacuje się, że 30% ludności otrzymuje pieniądze od krewnych przebywających za granicą. Przeciętny przekaz to od 30 do 50 dolarów, ale COVID-19 ograniczył możliwości takiego wsparcia.

2020 rok okazał się czasem trudnym dla ludzi na całym świecie w związku z pandemią koronawirusa. W obozach dla uchodźców sytuacja mieszkających tam ludzi jest wyjątkowo trudna, jeśli weźmie się pod uwagę gęstość zaludnienia obozów, w których muszą przebywać. Transmisja wirusa może tam być równie duża jak w Wuhan.

Dotychczas w krajach wschodniego Basenu Morza Śródziemnego zarejestrowano, według danych WHO, 670 000 przypadków zarażenia koronawirusem i 15 000 zgonów. Daje to 10% wszystkich przypadków na świecie. Bez naszej pomocy liczby te mogą szybko stać się dużo wyższe.

Dowiedz się więcej o naszych działaniach w Syrii!

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera