Pomoc żywnościowa w stanie Western Equatoria. Zapewnienie żywności dla kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci do 5. roku życia
Dlaczego?
Dlaczego pomagaliśmy w Sudanie Południowym?
W Sudanie Południowym wojna domowa, susze i powodzie zrujnowały uprawy zbóż i zmusiły setki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów i szukania bezpiecznych miejsc do życia. Konsekwencją przesiedleń są głód i choroby wymagające natychmiastowej interwencji.
Stan Western Equatoria został dotknięty klęską suszy oraz konsekwencjami przesiedleń ludności. Dziesiątki tysięcy ludzi przemieściło się do Western Equatoria w poszukiwaniu schronienia. Ich domy zostały spalone, zrównane z ziemią, a skromne zapasy żywności i ziaren na siew rozkradzione. Brak żywności oznaczał realne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju mających się narodzić dzieci oraz tych dorastających. U niedożywionych matek i dzieci częściej stwierdzano choroby bakteryjne i zakażenia.
Mam nadzieję, że osoby w najtrudniejszej sytuacji, czyli kobiety, kobiety w ciąży i dzieci, będą mogły stale otrzymywać żywność.
Małgorzata Olasińska-Chart,
koordynator projektu
Jak?
Jak pomagaliśmy w Sudanie Południowym?
Projekt w Sudanie Południowym stał się dla nas działaniem strategicznym, które miało na celu zapewnienie żywności dzieciom poniżej 5. roku życia, kobietom w ciąży i matkom karmiącym.
Wraz z partnerem projektu – amerykańską organizacją pozarządową Food For The Hungry zakupiliśmy 354 tony żywności dla 47 tys. kobiet i dzieci (z obszaru Western Equatoria) w najcięższej sytuacji społecznej, zagrożonych strukturalnym głodem. Dostarczona żywność (fasola, ryż, olej i ziarna sorgo na siew) pozwoliła im bezpieczne przetrwać czas oczekiwania na plony. Dystrybucja żywności trwała od czerwca do października 2018 roku, a w akcji uczestniczyło 25 pracowników lokalnych, przy wsparciu władz stanowych.
354
tony
żywności
10
dystrybucji
żywności
47500
dożywionych
kobiet i dzieci
Sudan Południowy 2018, zdjęcie: Polska Misja Medyczna
01
08
01
08
komu pomagaliśmy?
Historie osób
Otaczamy opieką medyczną kobiety w ciąży i małe dzieci. Pomagamy uchodźcom w obozach na Bliskim Wschodzie. Poznaj historie ludzi, których wspieramy.
poznaj Huleye
Thiaroye to miejscowość oddalona o około 30 km od Dakaru, stolicy Senegalu. Nie jest to miejsce, o którym często myślą Polacy, a jednak nawet tam można dostrzec działania prowadzone przez Polską Misję Medyczną. Pewnego dnia koordynatorka projektu, Xymena Dyduch, dowiedziała się od dietetyczki o dziecku, które od niedawna jest pacjentem ośrodka. Jego stan się nie poprawiał i potrzebne były dodatkowe badania, na które nie było stać rodziców. Koordynatorka PMM poprosiła o spotkanie z rodzicami dziecka. Spostrzegła kobietę i mężczyznę z maluszkiem na rękach. Dowiedziała się, że to 2-letnia dziewczynka o imieniu Huleye, która wyglądała na zaledwie 12 miesięcy. Dziecko było skrajnie niedożywione, ale przyczyna niedożywienia nie była znana. Nie było wiadomo, czy dziewczynka ma przed sobą dni, czy może już tylko godziny życia. Dzięki zaangażowaniu personelu medycznego i wsparciu finansowemu darczyńców Polskiej Misji Medycznej udało się zdiagnozować niewydolność jelita i operacyjnie je udrożnić. Wkrótce po operacji stan dziewczynki ustabilizował się i jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.
01
01
Kto pomagał?
Polska Misja Medyczna
Małgorzata Olasińska-Chart
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Pomoc
Projekt współfinansowany ze środków Departamentu Pomocy Humanitarnej KPRM.
Partner
Food For The Hungry
Amerykańska organizacja Food For The Hungry od 2001 roku koncentruje swoje wysiłki na programach edukacyjnych, zdrowotnych, wodnych i żywnościowych w Sudanie Południowym.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.