Senegal

Zwalczanie i zapobieganie niedożywieniu u dzieci do lat 5, kobiet w ciąży i matek karmiących. Szkolenia oraz rozbudowa ośrodka dożywiania w Thiaroye

Dlaczego?

Dlaczego pomagamy w Senegalu?

Niedożywienie stanowi główny problem zdrowotny w Senegalu. Zagrożone są zwłaszcza dzieci do 5. roku życia, kobiety w ciąży i matki karmiące. Problem dotyczy osób mieszkających na obszarach wiejskich lub podmiejskich. Choć ubóstwo jest jedną z nadrzędnych przyczyn zachorowań i śmiertelności, to jednak czynniki, takie jak wysoki poziom analfabetyzmu, brak dostępu do opieki zdrowotnej i wody pitnej, złe nawyki żywieniowe i brak higieny, zwiększają ryzyko niedożywienia.

Wśród dzieci poniżej 5. roku życia 1/5 cierpi na zahamowanie rozwoju, 1/10 choruje na ostre niedożywienie, a 7 na 10 dzieci ma anemię. Przychodnia w Thiaroye znajduje się na terenach robotniczych (przedmieścia Dakaru), gdzie trafiają szukający pracy emigranci z prowincji. Infrastruktura jest tam bardzo słabo rozwinięta, a ludzie są szczególnie narażeni na epidemie, z uwagi na niski poziom higieny.
Edukacja odgrywa znaczącą rolę w budowaniu świadomości zdrowego odżywiania.
Xymena Dyduch,
koordynator lokalny
Jak?

Jak pomagamy w Senegalu?

We współpracy z ss. urszulankami w Thiaroye i Stowarzyszeniem Przychodni Katolickich w Senegalu (Association Nationale des Postes de Sante Catholiques du Sénégal) prowadzimy działania na rzecz zwalczania niedożywienia i zapobiegania mu u najmłodszych dzieci oraz kobiet w ciąży i matek karmiących.

Rozbudowujemy ośrodek zdrowia w Thiaroye o centrum dożywania, w którym prowadzone będą szkolenia i pokazy kulinarne z zasad zdrowego żywienia. W ośrodku jednorazowo zmieści się ok. 400 matek z dziećmi. Szkolimy pracowników służby zdrowia oraz kobiety–liderki, które pomogą w rozpoznawaniu osób niedożywionych w lokalnych społecznościach.

Opracowaliśmy broszurę o zdrowym żywieniu z przepisami na lokalne potrawy, które można przyrządzić z produktów kupionych na pobliskim targu. W 500 domostwach oraz w 12 ośrodkach zdrowia w Dakarze i Thies odbywają się pokazy kulinarne, jak przygotować zdrowe dania według przepisów z poradnika.
1
wybudowany
ośrodek dożywiania
320
pokazów gotowania
u lokalnych wspólnot
100
uczestników
szkolenia na lokalnych trenerów z rozpoznawania niedożywienia u dzieci
komu pomagamy?

Historie osób

Huleye powoli wraca do zdrowia, jednak takich przypadków są w Senegalu tysiące, ponieważ problem niedożywienia jest ogromny. 23 tys. dzieci cierpi na ostre niedożywienie, a 66% dzieci poniżej 5. roku życia ma anemię.

poznaj Huleye

Thiaroye to miejscowość oddalona o około 30 km od Dakaru, stolicy Senegalu. Nie jest to miejsce, o którym często myślą Polacy, a jednak nawet tam można dostrzec działania prowadzone przez Polską Misję Medyczną. Pewnego dnia koordynatorka projektu, Xymena Dyduch, dowiedziała się od dietetyczki o dziecku, które od niedawna jest pacjentem ośrodka. Jego stan się nie poprawiał i potrzebne były dodatkowe badania, na które nie było stać rodziców. Koordynatorka PMM poprosiła o spotkanie z rodzicami dziecka. Spostrzegła kobietę i mężczyznę z maluszkiem na rękach. Dowiedziała się, że to 2-letnia dziewczynka o imieniu Huleye, która wyglądała na zaledwie 12 miesięcy. Dziecko było skrajnie niedożywione, ale przyczyna niedożywienia nie była znana. Nie było wiadomo, czy dziewczynka ma przed sobą dni, czy może już tylko godziny życia. Dzięki zaangażowaniu personelu medycznego i wsparciu finansowemu darczyńców Polskiej Misji Medycznej udało się zdiagnozować niewydolność jelita i operacyjnie je udrożnić. Wkrótce po operacji stan dziewczynki ustabilizował się i jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

01

01

Kto pomaga?

Kto pomaga w Senegalu?

Jesteśmy jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, które udzielają pomocy medycznej. Pomagamy tam, gdzie potrzeby są największe. Nasza pomoc ma charakter długofalowy – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy.
Polska Misja Medyczna
Katarzyna Rydel
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Pomoc
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Partner
Association Nationale des Postes de Santé Catholiques du Sénégal
Association Nationale des Postes de Sante zostało utworzone w 1967 roku. Zrzesza 75 centrów medycznych na terenie Senegalu.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.