Pomoc medyczna dla szpitali w Ukrainie. Wysyłamy transporty z zaopatrzeniem medycznym do szpitali w całym kraju. Ratujemy życie ofiar wojny i pacjentów, których ewakuacja jest niemożliwa.
Dlaczego?
Dlaczego pomagamy w Ukrainie?
W wyniku trwającej wojny w Ukrainie ponad 4,5 mln osób zostało zmuszonych do ucieczki z kraju. Jednak na miejscu pozostały osoby, których ewakuacja nie jest możliwa, przybywa też ofiar konfliktu. Magazyny firm zajmujących się zaopatrzeniem medycznym są puste – pomoc dla szpitali musi być sprowadzana z Polski.
Zapewniamy nieprzerwane funkcjonowanie ukraińskich szpitali poprzez zakup i dostarczanie najpilniej potrzebnego sprzętu medycznego i lekarstw niezbędnych do ratowania zdrowia i życia oraz udzielamy pomocy medycznej przy granicy polsko-ukraińskiej.
Cały czas pracujemy nad zapewnieniem dodatkowego wsparcia ukraińskim szpitalom. Naszym kolejnym krokiem jest otwarcie szpitala polowego, w którym osoby wewnętrznie przemieszczone na ternie Ukrainy znajdą się pod opieką specjalistów. Do dyspozycji zespołu medycznego będą m.in. ambulans i USG, ponadto szpital będzie posiadał oddzielne miejsce obserwacji pacjentów wymagających hospitalizacji.
"Nigdy nie mierzyliśmy się z kryzysem, który byłby tak blisko nas i miał taką intensywność. Pomoc jest naszym obowiązkiem."
Małgorzata Olasińska-Chart,
koordynator projektu
Jak?
Jak pomagamy w Ukrainie?
Zakładamy działania długofalowe, dzięki którymi będziemy mogli dostarczać pomoc ludziom z różnymi potrzebami, na różnych etapach.
Wysyłamy do ukraińskich szpitali transporty z pomocą medyczną. Każda z placówek przekazuje nam szczegółowe informacje na temat potrzeb, których nie są w stanie zaspokoić samodzielnie. W oparciu o zebrane informacje przygotowujemy zamówienia składane w Polsce, po czym wysyłamy je transportami humanitarnymi na stronę ukraińską. Transporty składają się głównie z materiałów opatrunkowych, leków i żywności terapeutycznej dla noworodków
Na trzech przejściach granicznych po stronie ukraińskiej pomocy udziela zespół, w którego skład wchodzą lekarze i pielęgniarki. Pomagają im również ratownicy medyczni, do których dyspozycji są karetki do transportu pacjentów w ciężkim stanie do szpitali po polskiej stronie granicy. Punkty działają w kontenerach medycznych, dostępna jest również karetka do interwencji medycznych. Działania na granicy prowadzimy we współpracy z International Medical Corps.
W podwarszawskiej Kobyłce we współpracy z Terre des Hommes prowadzimy działania mające na celu poprawę stan psychicznego dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Zapewniamy im zdrowy rozwój dzięki zróżnicowanym zajęciom fizycznym, nauce języka i dodatkowym aktywnościom, pozwalającym im w naturalny sposób dołączyć do grona rówieśników
4,5
miliona
osób uciekło z Ukrainy
30
do tylu szpitali
dostarczyliśmy pomoc medyczną
56
pozycji ma lista
podstawowych sprzętów medycznych dla oddziałów neonatologii
Działania Polskiej Misji Medycznej dla Ukrainy
01
06
01
06
Kto pomaga?
Kto pomaga w Ukrainie?
Jesteśmy jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, które udzielają pomocy medycznej. Pomagamy tam, gdzie potrzeby są największe. Nasza pomoc ma charakter długofalowy – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy.
Polska Misja Medyczna
Małgorzata Olasińska-Chart
koordynator projektu
Partner projektu
International Medical Corps
Pomoc medyczna dla uchodźców ukraińskich na przejściach granicznych i punktach recepcyjnych w Polsce.
Partner projektu
Terre des Hommes
Wsparcie punktu dziennego pobytu dzieci, młodzieży i dorosłych w Kobyłce, mającego na celu integrację i aktywizację społeczną uchodźców z Ukrainy.