Pomagam
1.5% dla PMM
Ukraina

Ukraina

Wspieranie ukraińskiej służby zdrowia oraz wyposażanie oddziałów neonatologicznych. Szkolenia lokalnego personelu medycznego. Pomoc uchodźcom w Polsce, m.in. poprzez tworzenie Przestrzeni Przyjaznych Dzieciom.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny

Sytuacja w Ukrainie

Otwarty konflikt zbrojny w Ukrainie trwa już 2 lata i z oficjalnych danych wynika, że skala zniszczeń i ludzkiej krzywdy się nie zmniejsza. W 2023 roku domy, szkoły i szpitale nadal były bombardowane codziennie. Nie zmieniło się to na początku 2024 roku. Misja Obserwacyjna ONZ ds. Praw Człowieka podaje, że tylko w styczniu zginęło lub zostało rannych co najmniej 641 cywilów. Jest to wzrost o 37% w porównaniu z liczbą ofiar cywilnych odnotowanych w listopadzie 2023 roku2. Pomocy potrzebującym nie ułatwiają uderzenia w infrastrukturę cywilną – od 24 lutego 2022 roku WHO potwierdziło ponad 1500 ataków na opiekę zdrowotną.

W najtrudniejszej sytuacji są osoby, którym niełatwo jest opuścić tereny zagrożone ostrzałami czy bliskie linii frontu. Niemal 25% mieszkańców Ukrainy to ludzie powyżej 60. roku życia. Problemy z przemieszczaniem się mają też inne grupy wrażliwe – jak osoby z niepełnosprawnościami czy kobiety w ciąży. To właśnie do tych najsłabszych powinna być najpierw kierowana pomoc humanitarna i medyczna. Dlatego Polska Misja Medyczna od pierwszych dni wojny wspiera oddziały neonatologiczne, szkoląc personel medyczny i dostarczając mu sprzęt do ratowania kobiet i noworodków – skorzystały już z niego tysiące najmłodszych. Osoby starsze otrzymują z kolei pomoc niedaleko linii frontu.  Ogromna liczba osób na Ukrainie boryka się obecnie z problemami zdrowia psychicznego, wynikającymi z traumy spowodowanej wojną. Według WHO zmaga się z tym obecnie niemal 10 milionów ludzi. Ten problem dotyka również osób, które uciekły przed konfliktem poza granice kraju.

Wojna w Ukrainie to niemal 15 milionów ludzi, którzy potrzebują pomocy humanitarnej. To ponad 10 tysięcy cywilów, którzy stracili swoje życia w ostrzałach i bombardowaniach. To kobiety rodzące w schronach i dzieci, które wychowują się przy dźwiękach syren przeciwlotniczych. Od pierwszego dnia wojny niesiemy pomoc potrzebującym. Zobacz, jak razem z Wami pomagamy Ukrainkom i Ukraińcom.

Jak pomagamy Ukrainie?

Nasze działania w Polsce:

  • Przestrzenie Przyjazne Dzieciom – miejsca, w których skoordynowane są usługi integracyjne  specjalistyczne w zakresie opieki psychologicznej, pomocy prawnika oraz tłumacza. Można w nich korzystać z zajęć wakacyjnych i innych form aktywności skierowanych do dzieci i dorosłych. Inicjatywa była finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Projekt jest kontynuowany w 2023 roku dzięki wsparciu firmy Shell.

Nasze działania w Ukrainie:

  • Wspieramy 10 szpitali neonatologicznych. Prowadzimy projekt wzmacniania opieki zdrowotnej w zakresie neonatologii i położnictwa.
  • Wyposażamy ukraińskie szpitale w sprzęt medyczny.
  • Posiadamy trzy kliniki mobilne wyposażone w niezbędny sprzęt medyczny oraz leki. Docierają one do pacjentów w obwodach charkowskim i sumskim. Do dyspozycji medyków i pacjentów pozostaje także mobilne laboratorium.

Do tej pory zrobiliśmy:

  • Na trzech przejściach granicznych po stronie ukraińskiej pomocy udzielał zespół, w którego skład wchodzili lekarze i pielęgniarki. Pomagali im również ratownicy medyczni, do których dyspozycji były karetki transportujące pacjentów w ciężkim stanie do szpitali po polskiej stronie granicy. Punkty działały w kontenerach medycznych. Działania na granicy prowadzone były we współpracy z International Medical Corps.
  • Przekazaliśmy ukraińskim szpitalom 15 tysięcy dawek szczepionki przeciw tężcowi i błonicy. Zakup wsparło EIT Health
  • Przekazaliśmy 5 wyposażonych karetek.
  • Dostarczyliśmy ponad 120 transportów z pomocą medyczną. W ich skład wchodziły: opatrunki, antybiotyki, leki przeciwbólowe, igły, strzykawki, wenflony, zestawy ratunkowe WHO, meble medyczne, narzędzia chirurgiczne, apteczki, defibrylatory i stazy taktyczne.
  • Wysłaliśmy do 50 ukraińskich szpitali transporty z pomocą medyczną. Każda z tych placówek przekazała nam szczegółowe informacje na temat potrzeb, których nie są w stanie zaspokoić samodzielnie. W oparciu o zebrane informacje przygotowaliśmy zamówienia składane w Polsce, po czym wysłaliśmy je transportami humanitarnymi na stronę ukraińską. Transporty składały się głównie z materiałów opatrunkowych, leków i żywności terapeutycznej dla noworodków. Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG.
  • W podwarszawskiej Kobyłce we współpracy z Terre des Hommes Italia prowadziliśmy działania mające na celu poprawę stanu zdrowia psychicznego dzieci z doświadczeniem uchodźczym.
  • W ramach akcji Iron Help ponad 350 uczestników projektu z Ukrainy i Polski zostało objętych protezowaniem i rozbudowanym programem rehabilitacyjnym.

Jaka jest sytuacja w Ukrainie?

Trwający konflikt doprowadził do zniszczenia infrastruktury służby zdrowia i ograniczenia dostępu do usług medycznych. Brak zasobów, w tym sprzętu i personelu, doprowadził do wzrostu śmiertelności i ograniczonych możliwości leczenia, zwłaszcza na obszarach dotkniętych działaniami wojennymi. W tej sytuacji szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia są ludzie wewnętrznie przesiedleni, a także kobiety, dzieci i osoby starsze. Dostęp do specjalistycznej opieki, podstawowych leków i usług rehabilitacyjnych ma kluczowe znaczenie dla osób cierpiących z powodu odniesionych urazów i chorujących na schorzenia przewlekłe.

Odpowiednia interwencja medyczna może pomóc w zapobieganiu i kontrolowaniu chorób zakaźnych, zaspokajaniu potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego, poprawie opieki zdrowotnej nad matkami i dziećmi. Poprzez wsparcie pomocy medycznej w Ukrainie, mamy szansę złagodzić cierpienie, ratować ludzkie życie i przyczynić się do odbudowy silniejszego systemu opieki zdrowotnej w przyszłości.

Galeria

Do tej pory

160
transportów ze sprzętem medycznym dostarczyliśmy do ukraińskich szpitali
26
oddziałów neonatologicznych otrzymało naszą pomoc
4467
pacjentów przyjętych przez zespół klinik mobilnych

2023-2024 / Ukraina

Kliniki mobilne

Po obwodzie charkowskim poruszają się trzy kliniki mobilne i mobilne laboratorium, świadczące pomoc mieszkańcom jednego z najbardziej dotkniętych wojną regionów. W skład każdego zespołu wchodzi dwójka lekarzy i dwie pielęgniarki, dodatkowo wspierani przez farmaceutę. Regularne wizyty w wybranych miejscowościach pozwolą przeprowadzić dystrybucję leków i kontrolowanie ognisk chorób, które mogą pojawić się w regionie.

Calendar

Czas trwania

1.07.2023-31.12.2024

Localization

Lokalizacja

Obwód charkowski, Ukraina

Donator

Finansowanie

Środki własne Polskiej Misji Medycznej

Partner

Partner

http://Logo%20Frida

Frida Ukraine

Zobacz wszystkie
Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Wpłacam