Papua Nowa Gwinea

Działania medyczne w Papui Nowej Gwinei. Szkolenia, konsultacje medyczne i zabiegi chirurgiczne. Współpraca ze szpitalem w Kundiawie

Dlaczego?

Dlaczego pomagaliśmy w Papui Nowej Gwinei?

Postępy Papui Nowej Gwinei w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju przebiegają powoli i nierówno w skali kraju. Prowincje o najwyższym poziomie śmiertelności dzieci do 5. roku życia mają przy tym mały odsetek szczepień. Głównymi chorobami, z którymi borykają się mieszkańcy tego wyspiarskiego kraju, są: choroby zakaźne, jak zapalenie płuc, gruźlica, malaria, i choroby brudnych rąk oraz przewlekłe choroby niezakaźne.

Trudny teren, brak infrastruktury drogowej oraz wysokie koszty świadczenia usług medycznych sprawiają, że dotarcie do lekarza często jest niemożliwe.
Dzięki misjom mamy możliwość poznania kultury, konkretnych ludzi, miejsc, zobaczenia bardzo wielu społeczności tak naprawdę „od kuchni”.
Jerzy Jaskuła,
ratownik medyczny
Jak?

Jak pomagaliśmy w Papui Nowej Gwinei?

Od 2015 roku współpracujemy z polskimi misjonarzami w Papui Nowej Gwinei. Nasza pomoc to przede wszystkim szkolenia, konsultacje medyczne i zabiegi chirurgiczne.

W listopadzie 2017 roku trójka wolontariuszy: stomatolog Katarzyna Błądek-Grzelczak, chirurg Przemysław Lipiński oraz farmaceuta Tomasz Grzelczak przeprowadzili szkolenia z zakresu leczenia ran, stosowania pomp podciśnieniowych oraz łagodzenia bólu, a także przeliczania dawek leków, higieny jamy ustnej, przygotowywania proszku do czyszczenia zębów. Wykonali 101 zabiegów chirurgicznych, przyjęli 376 pacjentów do konsultacji stomatologicznych, u których wykonano 233 ekstrakcje i 240 wypełnień.

W kwietniu 2018 roku do Papui Nowej Gwinei wyjechali specjalista urologii Paweł Pudełko oraz mgr farmacji Michał Tracz. Podczas pobytu w diecezji Mendi przeszkolili z podstaw urologii i farmakologii 50 studentów studium medycznego. Specjaliści odwiedzili okolice jeziora Mendi: Qtubu, Tamenda, Inu, Tuyebi – miejsca, w których udzielali pomocy medycznej ponad 160 pacjentom z problemami urologicznymi, skórnymi, a także z niepłodnością.

Podjęliśmy również współpracę ze szpitalem w Kundiawie, gdzie ordynatorem jest polski chirurg, ks. Jan Jaworski. Paweł Pudełko szkolił w zakresie operacji prostaty, a Michał Tracz przeprowadził kompleksowy audyt szpitala, którego wyniki zostały przedstawione zarządowi szpitala i prowincji.
160
pacjentów
z problemami urologicznymi
376
konsultacji
stomatologicznych
1
szpital
objęty audytem
komu pomagaliśmy?

Historie osób

Otaczamy opieką medyczną kobiety w ciąży i małe dzieci. Pomagamy uchodźcom w obozach na Bliskim Wschodzie. Poznaj historie ludzi, których wspieramy.

poznaj Myata

To nie była moja pierwsza misja. Czekając na lot do Mjanmy, czułam, że będzie to wyjątkowy wyjazd. Powiedziałam o tym Justynie, która ze mną wyruszała w podróż. Ja – chirurg, i Justyna – anestezjolog. Szpital w Wakemie nie przypomina miejsca, w którym pracuję w Polsce. Duża wilgotność sprawiała, że czułam, jakbym operowała w szklarni. Moją uwagę zwróciło zaangażowanie lokalnego personelu medycznego. Chcieli się uczyć ode mnie. To miłe, że zostawia się po sobie ślad. Pamiętam jeden dzień. Nie różnił się od pozostałych, a jednak… Nagle na szpitalnym korytarzu rozległ się hałas. Pielęgniarka weszła do sali, mówiąc coś, czego początkowo nie mogłam zrozumieć. Wyszłam na korytarz i dostrzegłam oparzonego chłopca. Blizny były tak poważne, że nie mógł zamykać ust. Wiedziałyśmy z Justyną, że będziemy proszone o operację. Nie musiałyśmy rozmawiać – wymieniłyśmy tylko spojrzenia, chciałyśmy pomóc chłopcu. Myat był bardzo dzielny i pełen nadziei, że mu pomożemy. Chciałam zrobić wszystko, co możliwe. W trakcie operacji nagle zgasło światło. To nie mogło nas powstrzymać, pomogłyśmy sobie latarkami z telefonów. Operacja się udała. Myat otrzymał od nas niejako nowe życie. Z uśmiechem wychodził ze szpitala. To wielka nagroda dla lekarza. Tego chłopca nigdy nie zapomnę. Dla takich chwil warto żyć!

01

01

Kto pomagał?
Polska Misja Medyczna
Przemysław Lipiński
koordynator projektu
Współfinansowanie
Transfer Multisort Elektronik
Firma Transfer Multisort Elektronik (TME) z Łodzi wspiera działania Polskiej Misji Medycznej w Papui Nowej Gwinei.
Partner
Katolicka Diecezja Mendi Health Office
Diecezja Mendi prowadzi szereg ośrodków opieki zdrowotnej w prowincji Southern Highlands i Hela w Papui Nowej Gwinei.
Pomoc Medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.