Mjanma

Klinika mobilna na łodzi w delcie rzeki Irawadi. Działania medyczne i szkoleniowe w Mjanmie – doposażenie szpitala, badania przesiewowe i opieka dentystyczna

Dlaczego?

Dlaczego pomagamy w Kolumbii?

Szacuje się, że Kolumbia przyjęła ponad 2,5 miliona Wenezuelczyków uciekających ze swojej ojczyzny z powodu panującego tam kryzysu. W stolicy kraju, Bogocie, przebywa około 340 711 wenezuelskich migrantów, co stanowi 19,55% całkowitej liczby ludności. Od 2020 r. perspektywy zarówno dla ludności Wenezueli, jak i populacji przyjmującej – w tym ofiar kolumbijskiego konfliktu zbrojnego – pogorszyły się z powodu sytuacji kryzysowej związanej z COVID-19. Pandemia pogorszyła ich sytuację pod względem zdrowotnym i ekonomicznym.

Głównymi potrzebami służby zdrowia w zakresie dbania o stan migrantów jest dostęp do kontroli prenatalnej, opieki okołoporodowej, w tym psychologicznej, i wdrożenie programów związanych z opieką specjalistyczną i terapią żywieniową dla dzieci.

W 2020 roku zgłoszono łącznie 15 780 przypadków nadużyć wobec dzieci i młodzieży, w zakresie przemocy domowej, przemocy seksualnej i wykorzystywania dzieci.
Wszystko to, co zapoczątkowaliśmy, kontynuuje społeczność lokalna. Dzięki temu mamy poczucie, że pomoc jest przemyślana i skuteczna.
Magdalena Komperda,
koordynator projektu
Jak?

Jak pomagamy w Mjanmie?

Niektóre rodziny żyjące w delcie rzeki Irawadi mają trudności z dotarciem do ośrodków zdrowia lub szpitala. To dla nich uruchamiamy klinikę mobilną na łodzi. To jedyna na świecie taka jednostka medyczna z Polski. Zapewni dostęp do opieki medycznej mieszkańcom odległych zakątków Wakemy.

Łódź wyposażona jest w generator prądu oraz zbiornik na wodę. Pod pokładem mieści się dobrze oświetlony gabinet konsultacyjny. Na pokładzie znajdują się: mobilny EKG oraz USG, fotel dentystyczny, zestawy chirurgiczne, drobny sprzęt diagnostyczny, w tym szybkie paskowe testy diagnostyczne na malarię, HIV, WZW typu B i C. Na pokładzie klinki swobodnie może pracować 3 lekarzy i personel pomocniczy.

Szkolimy lokalny personel medyczny z postępowania w przypadku niedotlenienia noworodków oraz z zasad sanitarnych w szpitalu. Wyposażamy szpital w Wakemie w generator prądu, specjalistyczny sprzęt laboratoryjny i narzędzia medyczne. Przeprowadzamy badania stanu uzębienia i zabiegi fluoryzacji wśród uczniów lokalnych szkół i lokalnej ludności. Mamy nadzieję, że zęby najmłodszych mieszkańców będą skutecznie chronione przed próchnicą.
1232
konsultacje
stomatologiczne
600
dzieci
przeszkolonych z zasad higieny i zdrowego trybu życia
2379
zaszczepionych
przeciwko WZW typu B
komu pomagamy?

Historie osób

Szpital w Wakemie jest największym ośrodkiem w okręgu, przystosowanym do przyjęcia 50 osób oraz przeprowadzania operacji. W porze deszczowej placówka „pęka w szwach”, przyjmując 2-krotnie większą liczbę pacjentów, nad którymi czuwa jedynie 2 lekarzy. Ta sytuacja zadecydowała o wysłaniu do szpitala chirurga i anestezjologa z Polskiej Misji Medycznej, którzy prowadzili szkolenia m.in. z technik operacyjnych.

poznaj Myata

To nie była moja pierwsza misja. Czekając na lot do Mjanmy, czułam, że będzie to wyjątkowy wyjazd. Powiedziałam o tym Justynie, która ze mną wyruszała w podróż. Ja – chirurg, i Justyna – anestezjolog. Szpital w Wakemie nie przypomina miejsca, w którym pracuję w Polsce. Duża wilgotność sprawiała, że czułam, jakbym operowała w szklarni. Moją uwagę zwróciło zaangażowanie lokalnego personelu medycznego. Chcieli się uczyć ode mnie. To miłe, że zostawia się po sobie ślad. Pamiętam jeden dzień. Nie różnił się od pozostałych, a jednak… Nagle na szpitalnym korytarzu rozległ się hałas. Pielęgniarka weszła do sali, mówiąc coś, czego początkowo nie mogłam zrozumieć. Wyszłam na korytarz i dostrzegłam oparzonego chłopca. Blizny były tak poważne, że nie mógł zamykać ust. Wiedziałyśmy z Justyną, że będziemy proszone o operację. Nie musiałyśmy rozmawiać – wymieniłyśmy tylko spojrzenia, chciałyśmy pomóc chłopcu. Myat był bardzo dzielny i pełen nadziei, że mu pomożemy. Chciałam zrobić wszystko, co możliwe. W trakcie operacji nagle zgasło światło. To nie mogło nas powstrzymać, pomogłyśmy sobie latarkami z telefonów. Operacja się udała. Myat otrzymał od nas niejako nowe życie. Z uśmiechem wychodził ze szpitala. To wielka nagroda dla lekarza. Tego chłopca nigdy nie zapomnę. Dla takich chwil warto żyć!

01

01

Kto pomaga?
Polska Misja Medyczna
Magdalena Komperda
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Pomoc
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Partner
Wakema Township Association
Wakema Township Association to birmańskie stowarzyszenie, którego misją jest wspieranie lokalnej społeczności w gminie Wakema. Prowadzi ośrodki zdrowia, szkoły, biblioteki, domy opieki.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.