Dożywianie dzieci, edukacja matek w Zambii. Wsparcie ośrodka opieki dziennej i centrum rehabilitacji dla dzieci w Malawi: zapewnienie wyżywienia i pracy rehabilitantów
Dlaczego?
Dlaczego pomagamy w Malawi i Zambii?
Według raportów centrum zdrowia St. Joseph w Zambii, około 40% dzieci poniżej 5. roku życia jest niedożywionych. Dzięki projektowi edukacji matek w zakresie przygotowania zbilansowanych pod kątem dietetycznym posiłków składających się z lokalnych produktów pomagamy tysiącom dzieci!
Malawi jest w pierwszej 10-tce najbiedniejszych krajów świata. Około 1 na 10 mieszkańców w wieku 15–49 lat jest nosicielem HIV, a ponad milion dzieci zostało osieroconych z powodu tej choroby. W Malawi działa tylko kilka ośrodków rehabilitacji, które oferują darmową pomoc. Reszta to prywatne kliniki, na których usługi większość potrzebujących nie może sobie pozwolić.
Głównie zajmujemy się ortopedią dziecięcą. Niesiemy darmową pomoc, leczymy dzieci bez żadnych opłat.
Karolina Siwicka,
chirurg ortopeda
Jak?
Jak pomagamy w Malawi i Zambii?
We wrześniu 2017 roku podjęliśmy współpracę z St. Joseph Rural Health Centre w Chamilali-distrikt Nyimba w Zambii. Główny nacisk kładziemy na edukację matek, które dzięki zdobytej wiedzy potrafią zadbać o zrównoważoną, opartą na lokalnych składnikach dietę w swoich rodzinach. Do szpitala w Katondwe regularnie wyjeżdżają natomiast nasi lekarze specjaliści, którzy szkolą lokalny personel.
Wspieramy ośrodek opieki dziennej i centrum rehabilitacji dla dzieci prowadzony przez Baobab Kids w Malawi. Centrum opiekuje się dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami, m.in. z porażeniem mózgowym, rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem i zespołem Downa. Zapewniamy wyżywienie dla podopiecznych ośrodka oraz wynagrodzenie rehabilitantów.
Część podopiecznych to pacjenci szpitala ortopedycznego Beit Cure w Blantyre, w którym w latach 2017–2019 pracowała ortopeda Karolina Siwicka. Szpital jest jedynym w Malawi ośrodkiem, w którym nieodpłatnie leczone są dzieci. Widząc ogromne zaangażowanie naszej wolontariuszki, wsparliśmy finansowo jej działania, zaopatrując szpital w pompę do podciśnieniowego leczenia ran oraz aparat USG.
Współpracujemy również z rządowym szpitalem Queen Elizabeth w Blantyre. W szpitalu regularnie pomaga pulmonolog Arletta Chryścionko. Oddział chorób płuc wyposażyliśmy w niezbędną aparaturę do nebulizacji.
550
dzieci
objętych programem dożywiania w Zambii
30
przeszkolonych specjalistów
ds. niedożywienia w Zambii
40
dzieci
pod opieką ośrodka w Malawi
Malawi 2018, zdjęcie: Piotr Dymus
01
09
01
09
komu pomagamy?
Historie osób
Wiele dzieci cierpi na deformacje kończyn, a sama rehabilitacja nie wystarczy. Wtedy doświadczony ortopeda jest na wagę złota. Z porad lekarzy korzystają nie tylko Malawijczycy, ale też mieszkańcy pobliskiego Mozambiku.
poznaj Harriet
W 2016 roku Harriet miała 11 lat i mieszkała z rodzicami w małej wsi niedaleko Blantyre w Malawi. Choć Malawi znajduje się na liście najbiedniejszych krajów świata, Harriet była szczęśliwa – miała rodziców i była zdrowa. Niestety dziewczynkę potrąciło auto, od tego czasu zaczęły się jej poważne problemy z nogą. Nie tylko nie mogła chodzić, ale pogarszający się stan zdrowia sprawił, że przestała uczęszczać do szkoły i widywać się z przyjaciółmi. Problemy z nogą były tylko początkiem ciężaru, jaki niebawem mała Harriet musiała wziąć na swoje barki. W krótkim odstępie czasu zmarli jej rodzice. Stan zdrowia Harriet nieustannie się pogarszał. Dziewczynka przestała jeść i pić, powoli zamykała się w swoim świecie, unikając ludzi. W 2019 roku Karolina Siwicka, ortopeda Polskiej Misji Medycznej w szpitalu w Blyntyre, podczas rutynowej wizyty w różnych osadach, natknęła się na Harriet, która wówczas była już w bardzo złym stanie fizycznym i psychicznym. Lekarze przetransportowali Harriet do szpitala, przeprowadzono skomplikowaną operację rekonstrukcji stawu skokowego. W ciągu ostatnich miesięcy Harriet przeszła kilkadziesiąt zabiegów. Dziś już samodzielnie chodzi, zaczęła jeść i pić, znajduje się również pod stałą opieką psychologa.
01
01
Kto pomaga?
Polska Misja Medyczna
Ewa Piekarska
koordynator projektu
Współfinansowanie
Transfer Multisort Elektronik
Firma Transfer Multisort Elektronik (TME) z Łodzi wspiera działania Polskiej Misji Medycznej w Zambii oraz Malawi.
Partner
Fundacja Baobab Kids
Baobab Kids to niewielka holenderska organizacja non profit, która zapewnia wsparcie dla ośrodka opieki dziennej i centrum rehabilitacji dla dzieci.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.