Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej dla Libańczyków i Syryjczyków w rejonie Hayye Sellom, w Libanie. Działalność ośrodka zdrowia i spotkania edukacyjne
Dlaczego?
Dlaczego pomagaliśmy w Libanie?
Liban jest krajem o długiej historii wojen, napięć i konfliktów wewnętrznych. Wskutek wojny w Syrii Liban przyjął około 1,5 mln Syryjczyków. Jest w czołówce krajów, które przyjęły najwięcej uchodźców w przeliczeniu na mieszkańca. System opieki medycznej oraz szkoły są przeciążone i niedofinansowane. Szacuje się, że od wybuchu kryzysu syryjskiego w 2011 roku sytuacja społeczno-ekonomiczna około 61% Libańczyków pogorszyła się.
Służba zdrowia w Libanie boryka się z wieloma problemami, co powoduje, że grupy wymagające szczególnej troski korzystają w ograniczony sposób ze świadczeń medycznych. Specyfiką libańskiego systemu opieki zdrowotnej jest dominacja prywatnych ośrodków medycznych, które są często niedostępne dla osób potrzebujących szczególnej pomocy. Przychodnia Haye Sellom jest usytuowana w biednej dzielnicy, zamieszkanej przez Libańczyków, ale także przez uchodźców z Syrii.
Mile zaskoczyła mnie otwartość Libańczyków, którzy popołudniami udostępniali szkoły dla syryjskich dzieci.
Xymena Dyduch,
koordynator projektu
Jak?
Jak pomagaliśmy w Libanie?
W 2016 roku, we współpracy z libańską organizacją Amel Association International, wsparliśmy działalność specjalistycznego ośrodka zdrowia dla Libańczyków i Syryjczyków mieszkających w rejonie Hayye Sellom (region Mount Lebanon), którzy ucierpieli w wyniku wojny w Syrii.
Dziewczęta i kobiety zostały objęte kompleksową opieką okołoporodową, a pediatra pracujący w ośrodku zdrowia zaopiekował się najmłodszymi pacjentami. Lekarze udzielili ponad 13 tys. konsultacji medycznych. Skuteczniejsza diagnostyka była możliwa dzięki zakupionemu sprzętowi oraz sfinansowaniu badań laboratoryjnych i RTG.
Przeprowadziliśmy 36 spotkań edukacyjnych, w których wzięło udział 1841 osób. Pracownicy socjalni szkolili na temat chorób wywoływanych przez insekty, przyczyn gorączki u dzieci, profilaktyki raka piersi, dbania o zdrowie chorych na cukrzycę.
Ośrodek zdrowia został zaopatrzony w lekarstwa oraz artykuły medyczne i laboratoryjne, niezbędne do jego bieżącej działalności. Każdy pacjent po otrzymaniu recepty mógł odebrać darmowe lekarstwa.
36
spotkań edukacyjnych
na temat zdrowego stylu życia
1444
badania laboratoryjne
krwi i moczu
13153
porady lekarskie
dla Libańczyków i Syryjczyków
Liban 2016, zdjęcie: Polska Misja Medyczna
01
09
01
09
komu pomagaliśmy?
Historie osób
Otaczamy opieką medyczną kobiety w ciąży i małe dzieci. Pomagamy uchodźcom w obozach na Bliskim Wschodzie. Poznaj historie ludzi, których wspieramy.
poznaj Hadrę
Blaszana bramka parzy w palce, człowiek odruchowo odrywa je od powierzchni, wchodząc na teren domostwa. Słychać głośne pianie koguta i krzątanie się trzech kur w małym kurniku schowanym między krzakami malw, ziół i pomidorów. Ktoś pomyślał, aby zapewnić im jak najlepszy byt. Z blaszanego kontenera wychodzi kobieta ubrana z naszej perspektywy zbyt ciepło. Temperatura oscyluje w okolicach 50°C. Hadra pokazuje swój dom. W kontenerze ma dwie izby, za ścianą prysznic i umywalkę – zamontowane dzięki Polskiej Misji Medycznej. Mieszka tu od 2014 roku. Po 5 latach od opuszczenia domu w Syrii łatwiej jej opowiadać o tamtych wydarzeniach, choć może to tylko złudzenie, może tak bardzo zrosła się w jedność ze swoim cierpieniem, że akceptuje je jako swoją cząstkę – ona i cierpienie to jedno. Hadra najchętniej opowiada o swoich roślinach, uśmiecha się, kiedy pokazuje nam kwiaty malw. Poproszona wraca jednak do tamtych ponurych dni. W trakcie walk na terenie Dary straciła 20-letniego syna, drugi został ranny w nogę. Ahmed stoi obok matki i podwijając nogawkę, aby pokazać bliznę po kuli, opowiada o swoim bracie. Ahmed jest przyszłością. Ma żonę i 2,5-letną córkę, mieszkają w sąsiednim kontenerze.
01
01
Kto pomagał?
Polska Misja Medyczna
Xymena Dyduch
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Pomoc
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Partner
Amel Association International
Amel Association, działające od 1979 roku, prowadzi projekty medyczne, humanitarne i edukacyjne w najuboższych regionach Libanu. W 2016 roku organizacja została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.