Kolumbia

Wzmocnienie dostępu do opieki medycznej dla kobiet wśród populacji migrantów i społeczności przyjmujących w dzielnicach Bosa, Kennedy i Los Mártires w Bogocie

Dlaczego?

Dlaczego pomagamy w Kolumbii?

Szacuje się, że Kolumbia przyjęła ponad 2,5 miliona Wenezuelczyków uciekających ze swojej ojczyzny z powodu panującego tam kryzysu. W stolicy kraju, Bogocie, przebywa około 340 711 wenezuelskich migrantów, co stanowi 19,55% całkowitej liczby ludności. Od 2020 r. perspektywy zarówno dla ludności Wenezueli, jak i populacji przyjmującej – w tym ofiar kolumbijskiego konfliktu zbrojnego – pogorszyły się z powodu sytuacji kryzysowej związanej z COVID-19. Pandemia pogorszyła ich sytuację pod względem zdrowotnym i ekonomicznym.

Głównymi potrzebami służby zdrowia w zakresie dbania o stan migrantów jest dostęp do kontroli prenatalnej, opieki okołoporodowej, w tym psychologicznej, i wdrożenie programów związanych z opieką specjalistyczną i terapią żywieniową dla dzieci.

W 2020 roku zgłoszono łącznie 15 780 przypadków nadużyć wobec dzieci i młodzieży, w zakresie przemocy domowej, przemocy seksualnej i wykorzystywania dzieci.
Jak?

Jak pomagamy w Kolumbii?

W ramach projektu uruchomiliśmy klinikę mobilną, która porusza się po obszarze Kennedy, Los Mártires i Bosa. Zespół medyków przyjmuje pacjentki w lokalizacjach stacjonarnych, świadcząc konsultacje prenatalne. Obejmują one USG, ambulatoryjną kontrolę ginekologiczną, badania moczu i morfologię, sprawdzenie poziomu glukozy, szybkie testy na choroby przenoszone drogą płciową, dodatkowo przeprowadzane są zajęcia edukacyjne i konsultacje kontroli ginekologicznych.

Szkolimy lokalny personel i działaczy społecznych z zakresu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz opieki nad matką w okresie prenatalnym. Prowadzimy kampanię edukacyjną w zakresie zdrowia reprodukcyjnego oraz seksualnego oraz zagadnień profilaktyki i promocji zdrowia matek.
1100
konsultacji zdrowotnych
będzie przeprowadzonych w klinice mobilnej
144
liderów lokalnej społeczności
zostanie przeszkolonych przez zespół medyczny PMM
800
osób skorzysta
ze szkoleń uświadamiających
Polska Misja Medyczna
Maria Carmona
koordynator projektu
Finansowanie
Niemieckie Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej (GIZ)
Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), jest główną niemiecką agencją rozwoju z siedzibą w Bonn i Eschborn, która świadczy usługi w zakresie międzynarodowej współpracy rozwojowej i międzynarodowej pracy edukacyjnej.
Partner
Humanity & Inclusion
Humanity & Inclusion to międzynarodowa organizacja pozarządowa. Została założona w 1982 roku, aby nieść pomoc w obozach dla uchodźców w Kambodży i Tajlandii.