Jordania

Klinika mobilna w obozach dla syryjskich uchodźców. Opieka medyczna dla kobiet i dzieci mieszkających w słabo rozwiniętych obszarach północnej Jordanii

Dlaczego?

Dlaczego pomagamy w Jordanii?

Wskutek wojny w Syrii Jordania przyjęła ok. 1,4 mln Syryjczyków, z czego ponad 670 tys. to uchodźcy zarejestrowani w UNHCR. Większość z nich żyje poza obozami dla uchodźców – na obszarach miejskich, wiejskich i w nieformalnych obozowiskach. To tam z pomocą medyczną dociera każdego dnia nasza klinika mobilna, zapewniająca często jedyną możliwość kontaktu z lekarzem.

Dla syryjskiego uchodźcy największym codziennym problemem jest zapewnienie rodzinie schronienia i wyżywienia. Na trzecim miejscu zawsze pojawia się kwestia dostępu do leków i opieki medycznej.


Szacuje się, że ponad 160 000 osób spośród zarejestrowanych uchodźców syryjskich to kobiety w wieku reprodukcyjnym, w tym około 18 000 to kobiety w ciąży.
Robimy, co w naszej mocy, żeby Syryjczycy, którzy uciekli przed wojną, czuli się bezpiecznie.
Barbara Chmielowska,
koordynator projektu
Dlaczego?

Jak pomagamy w Jordanii?

Wraz z Terre des Hommes Italy i Jordan Health Aid Society (JHAS) otaczamy opieką lekarską Jordańczyków i Syryjczyków w prowincjach Amman, Zarka i Al-Mafrak. Najmłodsi pacjenci otrzymują pomoc pediatry, a dziewczęta i kobiety objęte są kompleksową opieką okołoporodową.

Klinika mobilna (wyposażona m.in. w mobilny USG, monitor płodu i lekarstwa), każdego dnia dociera do osób mieszkających na odległych, źle skomunikowanych terenach oraz do pacjentów niepełnosprawnych. Jest to nieraz jedyna możliwość kontaktu z lekarzem i otrzymania darmowych leków.

400 kobiet i dziewcząt mieszkających w obozie Zaatari otrzyma dostęp do wyspecjalizowanych instytucji medycznych świadczących pomoc w okresie ciąży, porodu i połogu oraz otrzyma 300 wyprawek dla noworodków.

Projekt finansowany przez fundusze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach realizacji zadania publicznego pn. "Zapewnienie usług medycznych dla uchodźców syryjskich i najuboższej społeczności lokalnej w Jordanii. Kontynuacja." realizowanego w 2022 roku. Całkowita wartość projektu: 2 162 926,00 zł.
Jordania 2019, realizacja: Tomasz Pawlik
4466
pacjentów
przyjętych przez zespół medyczny
45
osób
w programie Cash for health
943
zestawów higienicznych
dla rodzin potrzebujących
komu pomagamy?

Historie osób

Ponad 12 mln Syryjczyków musiało opuścić swoje domy. Życie ludzi toczy się dalej, nawet w czasie wojny. Mimo trudności wierzą, że lepsza przyszłość jest możliwa.

poznaj Badriyah

Żyjemy dzięki pomocy dobrych ludzi. Wszystko, co mamy: koce, materace, ubrania, dostaliśmy od sąsiadów lub organizacji pomocowych, takich jak Polska Misja Medyczna. Do ośrodka pomocy społecznej prowadzonego przez Association of Charity Sisters w Mafrak 53-letnia Badriyah przyszła z córką. Raghad z pozoru wygląda jak zwyczajna nastolatka – nosi młodzieżowy, różowy hidżab. Ma pomalowane na pomarańczowo paznokcie. Ubrała się w modne, wyszywane jeansy oraz buty z cekinami i wielkim napisem OK. Ale jej życie dalekie jest od tego, co kryje się pod pojęciem OK. Ma 13 lat, połowę życia spędziła na wygnaniu, nie ma zbyt wielu koleżanek, nigdy nie chodziła do szkoły, choć Jordania dawno temu otworzyła szkoły podstawowe dla syryjskich dzieci. Nie potrafi dobrze pisać ani czytać. Raghad milczy jak zaklęta. Ma spuszczone oczy i nerwowo obraca w dłoniach zużyty smartfon. Ten Samsung w białym etui to kolejne złudzenie normalności. Zastanawiam się, jak niepiśmienna dziewczyna serfuje po sieci? Co ogląda? Czy ma konto na Facebooku i Instagramie? A jeśli tak, to co tam zamieszcza? Kogo obserwuje? Jakiej muzyki słucha? – Jaką przyszłość ma dziewczyna, która mając 13 lat, nie była nigdy w szkole? – pytam matki, ale w zasadzie znam odpowiedź.

01

03

Kto pomaga?
Polska Misja Medyczna
Barbara Chmielowska
koordynator projektu
Współfinansowanie
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP
Projekt współfinansowany przez fundusze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP
Polska Pomoc
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Partner
Terre des Hommes Italy
Terre des Hommes Italy działa w Jordanii od 2005 roku. Organizacja wspiera Jordańczyków oraz uchodźców z Palestyny, Iraku i Syrii w dostępie do edukacji oraz opieki medycznej.
Pomoc dla Jordanii
Przelew na numer konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 544 z dopiskiem: Jordania
Nasze projekty: