Iracki Kurdystan

Zapewnienie pomocy medycznej i dentystycznej dla uchodźców syryjskich i przesiedlonych rodzin irackich w obozach w Irackim Kurdystanie

Dlaczego?

Dlaczego pomagamy w Irackim Kurdystanie?

Przedłużający się konflikt zbrojny w regionie spowodował, że w obozach dla uchodźców z Syrii oraz przesiedlonych irackich rodzin zabrakło specjalistycznej opieki medycznej.

Mieszkańcy obozów znajdujących się na terenie Irackiego Kurdystanu mają dostęp jedynie do podstawowej pomocy medycznej. Nie ma tu internistów, pediatrów, dentystów czy farmaceutów. Brakuje także leków, laboratoriów diagnostycznych oraz edukacji zdrowotnej.

Polska Misja Medyczna, jako jedyna organizacja w Polsce obecna jest z działaniami pomocowymi w sektorze zdrowia w Iraku już od 2016.
Słuchając historii i próśb w namiocie, gdzie mieszka rodzina, która uciekła z Syrii, można sobie uświadomić, jak wiele jeszcze jest do zrobienia.
Małgorzata Olasińska-Chart,
koordynator projektu
Jak?

Jak pomagamy w Irackim Kurdystanie?

Razem z Terre des Hommes Italy, dzięki klinice mobilnej oraz uruchomieniu 2 gabinetów dentystycznych, docieramy ze specjalistyczną opieką medyczną do ponad 24 tys. syryjskich uchodźców i Irakijczyków.
W obozie Baharka działa klinika mobilna z lekarzami: ginekologiem, internistą i pediatrą, pielęgniarką i farmaceutką. Rozpocznie pracę centrum podstawowej opieki medycznej dla 4600 przesiedlonych Irakijczyków.

W szpitalu publicznym w dystrykcie Al-Hamdaniya zostanie otwarty gabinet ginekologiczny z lekarzem i pielęgniarką oraz laboratorium.

W obozach Darashakran i Qushtapa pełną parą pracują gabinety dentystyczne. Mieszkający tu uchodźcy od 4 lat nie mieli dostępu do stomatologa.
11500
osób
pod opieką dentysty
150
osób przeszkolonych
z zasad pierwszej pomocy
12600
pacjentów
przyjętych w klinice mobilnej
komu pomagamy?

Historie osób

Wszyscy, do których domów wchodzimy, powtarzają właściwie tę samą historię: „Straciliśmy wszystko, kochaliśmy nasz kraj, kochaliśmy nasze miasto, naszą wioskę, mieliśmy przyjaciół i krewnych. A teraz siedzimy w obozie i nie wiemy, kiedy stąd wyjdziemy. Nie wiemy, co się wydarzy, nie wiemy, czy wrócimy do siebie”.

poznaj Eman

Eman mieszkała z mężem i trójką dzieci na pograniczu iracko-syryjskim, blisko Mosulu. Ona prowadziła dom i zajmowała się dziećmi, mąż był imamem w meczecie. Otwarcie odmówił współpracy z ISIS, gdy bojownicy zajęli ich miasteczko. Trafił do więzienia, gdzie był torturowany, miesiąc spędził w celi podwieszony za ręce pod sufitem. Po uwolnieniu aresztowano go jeszcze kilkakrotnie, dlatego Eman podjęła decyzję o ucieczce do Kurdystanu. Spodziewała się czwartego dziecka. Był czerwiec 2016 roku. Zdecydowali się na ucieczkę nocą, Eman wyruszyła pierwsza z dziećmi, mąż miał zmylić bojowników ISIS i dołączyć do rodziny kilka godzin później. Nigdy go już nie zobaczyła. Znajomi z checkpointów mówili, że nie dotarł na kurdyjską granicę. Eman wierzy, że to jeszcze nie oznacza najgorszego. Trafiła do obozu Bahraka. Mieszka w nim blisko 6000 przesiedlonych Irakijczyków. Obóz jest zaniedbany, brakuje tu wszystkiego, ale jest bezpiecznie, a dzieci mogą chodzić do szkoły. W obozie urodził się synek, Shamil, ma zespół Downa i jest chory na serce. Dzięki lekarzom z Polskiej Misji Medycznej może być leczony w obozie i dostał od nich skierowanie do szpitala w Erbilu. Eman cieszy się, że to tylko 15 minut jazdy autobusem... i że Shamil zaczyna raczkować.

01

01

Kto pomaga?

Kto pomaga w Irackim Kurdystanie?

Jesteśmy jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, które udzielają pomocy medycznej. Pomagamy tam, gdzie potrzeby są największe. Nasza pomoc ma charakter długofalowy – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy.
Polska Misja Medyczna
Małgorzata Olasińska-Chart
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Pomoc
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Partner
Terre des Hommes Italy
Terre des Hommes Italy wspiera uchodźców syryjskich oraz uchodźców wewnętrznych w Iraku w dostępie do opieki medycznej i edukacji oraz w opiece nad dziećmi.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.