Kolumbia

Wzmocnienie dostępu do opieki medycznej dla kobiet wśród populacji migrantów i społeczności przyjmujących w dzielnicach Bosa, Kennedy i Los Mártires w Bogocie

Dlaczego?

Dlaczego pomagaliśmy w Indiach?

Arunachal Pradesh to najdalej wysunięty na wschód stan Indii, zamieszkały przez ludność plemienną. Należy do najbiedniejszych części kraju – blisko 34,6% populacji żyje tam poniżej granicy ubóstwa. Poważnym problemem mieszkańców jest bardzo słaba komunikacja – podróż do najbliższych ośrodków zdrowia zajmuje mieszkańcom wiele godzin, a w sezonie monsunowym wiele wiosek pozostaje zupełnie odciętych.

W regionie brakuje wykwalifikowanej kadry medycznej, a w ośrodkach zdrowia nie ma zaplecza diagnostyczno-laboratoryjnego oraz lekarzy specjalistów.
Nasza pomoc ma charakter długofalowy – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy.
Iwona Zbijowska,
koordynator projektu
Jak?

Jak pomagaliśmy w Indiach?

Nasze dwie wolontariuszki Emilia Kowalska (ratownik medyczny) i Maria Strzemieczna (pielęgniarka) wyjechały w 2015 roku do stanu Arunachal Pradesh w Indiach. Razem z lokalną organizacją Seva Kendra Arunachal East przeprowadziły w ramach projektu edukacyjnego 16 szkoleń w szkołach i na uczelniach wyższych.

Zorganizowały 9 warsztatów z pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży oraz 6 szkoleń dotyczących higieny i zapobiegania chorobom brudnych rąk. W zajęciach wzięło udział 977 osób. Wolontariuszki prowadziły również szkolenia dla specjalistów (pracowników służby zdrowia i policji). W ramach współpracy z policją przygotowany został film instruktażowy, który został włączony do programu szkoleń prowadzonych przez policję w szkołach w regionie.
977
uczestników szkoleń
z zakresu higieny i zapobiegania chorobom brudnych rąk
2
wolontariuszki
ratownik medyczny i pielęgniarka
9
warsztatów
z pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży
komu pomagaliśmy?

Historie osób

Otaczamy opieką medyczną kobiety w ciąży i małe dzieci. Pomagamy uchodźcom w obozach na Bliskim Wschodzie. Poznaj historie ludzi, których wspieramy.

poznaj Badriyah

Żyjemy dzięki pomocy dobrych ludzi. Wszystko, co mamy: koce, materace, ubrania, dostaliśmy od sąsiadów lub organizacji pomocowych, takich jak Polska Misja Medyczna. Do ośrodka pomocy społecznej prowadzonego przez Association of Charity Sisters w Mafrak 53-letnia Badriyah przyszła z córką. Raghad z pozoru wygląda jak zwyczajna nastolatka – nosi młodzieżowy, różowy hidżab. Ma pomalowane na pomarańczowo paznokcie. Ubrała się w modne, wyszywane jeansy oraz buty z cekinami i wielkim napisem OK. Ale jej życie dalekie jest od tego, co kryje się pod pojęciem OK. Ma 13 lat, połowę życia spędziła na wygnaniu, nie ma zbyt wielu koleżanek, nigdy nie chodziła do szkoły, choć Jordania dawno temu otworzyła szkoły podstawowe dla syryjskich dzieci. Nie potrafi dobrze pisać ani czytać. Raghad milczy jak zaklęta. Ma spuszczone oczy i nerwowo obraca w dłoniach zużyty smartfon. Ten Samsung w białym etui to kolejne złudzenie normalności. Zastanawiam się, jak niepiśmienna dziewczyna serfuje po sieci? Co ogląda? Czy ma konto na Facebooku i Instagramie? A jeśli tak, to co tam zamieszcza? Kogo obserwuje? Jakiej muzyki słucha? – Jaką przyszłość ma dziewczyna, która mając 13 lat, nie była nigdy w szkole? – pytam matki, ale w zasadzie znam odpowiedź.

01

01

Kto pomagał?
Polska Misja Medyczna
Iwona Zbijowska
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Pomoc
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Partner
Seva Kendra Arunachal East
Organizacja Seva Kendra Arunachal East angażuje się w rozwój społeczno-gospodarczy i kulturalny regionu Arunachal Pradesh. Dąży do zmian społecznych poprzez partycypację obywateli w duchu demokratycznych wartości.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.