Haiti

Wsparcie ośrodka SAKALA w Port Au Prince Cite Soleil, szkolenia pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży. Praca w karetce z organizacją HERO

Dlaczego?

Dlaczego pomagaliśmy na Haiti?

Ze względu na położenie geograficzne Haiti systematycznie nawiedzane jest przez katastrofy naturalne. W 2010 roku wskutek największego od 200 lat trzęsienia ziemi zginęło około 316 tys. osób, a 3 mln doznało obrażeń lub straciło dach nad głową.

W 2016 roku wyspę zrujnował kolejny kataklizm. Huragan Matthew spowodował ogromne zniszczenia, liczba ofiar śmiertelnych wyniosła ponad 500 osób, a setki tysięcy mieszkańców straciło cały dorobek życia. Do tej pory Haiti nie podniosło się z gruzów. W tych warunkach żyją dzieci skazane na głód i cierpienie, często bez możliwości edukacji oraz bez jakichkolwiek perspektyw na lepszą przyszłość.
Właściwie nie wysiadałem z karetki. Głównym problemem były nie tylko skomplikowane przypadki, lecz także korki utrudniające dojazd do chorych.
Michał Wieczorek,
koordynator projektu
Jak?

Jak pomagaliśmy na Haiti?

W latach 2016 i 2017 wspieraliśmy ośrodek SAKALA, obejmujący opieką ponad 350 osób w wieku 4–25 lat. Ośrodek, który znajduje się w najbiedniejszej dzielnicy stolicy Haiti – Port Au Prince Cite Soleil, jest ostoją spokoju i miejscem darmowej edukacji dla najuboższych dzieci. Jest alternatywą dla dzieci dorastających w środowiskach młodocianych gangów, pełnych narkotyków i przemocy.

Nasze działania miały na celu wsparcie edukacji (także zdrowotnej) podopiecznych ośrodka, rozeznanie w sytuacji lokalnego systemu ochrony zdrowia oraz określenie najpilniejszych potrzeb i wyznaczenie kierunku dalszych działań.

Druga faza projektu w 2017 roku skupiła się na pracy w karetce, jednej z pięciu, które uruchomiła organizacja HERO. Karetka odpowiada na około 200 wezwań miesięcznie. Nasz wolontariusz prowadził również szkolenia z pierwszej pomocy w ośrodku SAKALA.
3
szkolenia
z pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży
350
dzieci
pod opieką ośrodka SAKALA
1
karetka
z wolontariuszem PMM
Komu pomagaliśmy?

Historie osób

Otaczamy opieką medyczną kobiety w ciąży i małe dzieci. Pomagamy uchodźcom w obozach na Bliskim Wschodzie. Poznaj historie ludzi, których wspieramy.

poznaj Mohameda

– Nie jestem gotowy na powrót do kraju – mówi Mohamed, lekko mrużąc oczy. – Oczywiście, że tęsknię za Syrią, ale tu, gdzie mieszkam, jestem szczęśliwy – dodaje. W bordowym T-shircie i modnie przetartych na nogawkach jeansach wygląda, jakby wrócił z zakupów w centrum handlowym. Zdradza go lekko nerwowe spojrzenie. Poza tym nosi zużyte i mocno zakurzone mokasyny, co jest znakiem, że nie chadza po galeriach i sklepach, ale pracuje w polu. Mohamed mieszka w osadzie syryjskich uchodźców Hawaje niedaleko od granicy z Syrią. To kilka domów z pustaków, kontenery i namioty na pustyni – jedno z ponad 40 nieformalnych obozowisk Syryjczyków w jordańskiej prowincji Mafrak, tyle że bardziej przypominające małą wioskę niż obóz uchodźców. Kiedy spytałem go, dzięki czemu czuje się szczęśliwy, odpowiedział bez wahania, że to bardzo proste: jego rodzina jest bezpieczna, nikt nie głoduje, mieszkają wszyscy razem, ma żonę, dwie córki i dorywczą pracę na roli – dinar za godzinę. Syria kojarzy mu się z traumą ucieczki, zaś wszystko, co istotne w jego życiu, wydarzyło się w Jordanii – tu się ożenił, tu urodziły się córki. I tu będzie mieszkał przez najbliższe lata, bo na razie nigdzie się nie wybiera.

01

01

Komu pomogliśmy?

Kto pomagał na Haiti?

Jesteśmy jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, które udzielają pomocy medycznej. Pomagamy tam, gdzie potrzeby są największe. Nasza pomoc ma charakter długofalowy – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy.
Polska Misja Medyczna
Michał Wieczorek
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Misja Medyczna
Środki własne Stowarzyszenia przy wsparciu Darczyńców.
Partner
Ośrodek SAKALA w Port Au Prince
Ośrodek SAKALA obejmuje opieką ponad 250 dzieci i młodzieży. Organizuje zajęcia sportowe, edukacyjne i uczy przedsiębiorczości. Tworzy bezpieczne, przyjazne dla rozwoju środowisko.
Pomoc Medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.