Haiti

Wsparcie ośrodka SAKALA w Port Au Prince Cite Soleil, szkolenia pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży. Praca w karetce z organizacją HERO

Dlaczego?

Dlaczego pomagaliśmy na Haiti?

Ze względu na położenie geograficzne Haiti systematycznie nawiedzane jest przez katastrofy naturalne. W 2010 roku wskutek największego od 200 lat trzęsienia ziemi zginęło około 316 tys. osób, a 3 mln doznało obrażeń lub straciło dach nad głową.

W 2016 roku wyspę zrujnował kolejny kataklizm. Huragan Matthew spowodował ogromne zniszczenia, liczba ofiar śmiertelnych wyniosła ponad 500 osób, a setki tysięcy mieszkańców straciło cały dorobek życia. Do tej pory Haiti nie podniosło się z gruzów. W tych warunkach żyją dzieci skazane na głód i cierpienie, często bez możliwości edukacji oraz bez jakichkolwiek perspektyw na lepszą przyszłość.
Właściwie nie wysiadałem z karetki. Głównym problemem były nie tylko skomplikowane przypadki, lecz także korki utrudniające dojazd do chorych.
Michał Wieczorek,
koordynator projektu
Jak?

Jak pomagaliśmy na Haiti?

W latach 2016 i 2017 wspieraliśmy ośrodek SAKALA, obejmujący opieką ponad 350 osób w wieku 4–25 lat. Ośrodek, który znajduje się w najbiedniejszej dzielnicy stolicy Haiti – Port Au Prince Cite Soleil, jest ostoją spokoju i miejscem darmowej edukacji dla najuboższych dzieci. Jest alternatywą dla dzieci dorastających w środowiskach młodocianych gangów, pełnych narkotyków i przemocy.

Nasze działania miały na celu wsparcie edukacji (także zdrowotnej) podopiecznych ośrodka, rozeznanie w sytuacji lokalnego systemu ochrony zdrowia oraz określenie najpilniejszych potrzeb i wyznaczenie kierunku dalszych działań.

Druga faza projektu w 2017 roku skupiła się na pracy w karetce, jednej z pięciu, które uruchomiła organizacja HERO. Karetka odpowiada na około 200 wezwań miesięcznie. Nasz wolontariusz prowadził również szkolenia z pierwszej pomocy w ośrodku SAKALA.
3
szkolenia
z pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży
350
dzieci
pod opieką ośrodka SAKALA
1
karetka
z wolontariuszem PMM
Komu pomagaliśmy?

Historie osób

Otaczamy opieką medyczną kobiety w ciąży i małe dzieci. Pomagamy uchodźcom w obozach na Bliskim Wschodzie. Poznaj historie ludzi, których wspieramy.

poznaj Mohameda

– Nie jestem gotowy na powrót do kraju – mówi Mohamed, lekko mrużąc oczy. – Oczywiście, że tęsknię za Syrią, ale tu, gdzie mieszkam, jestem szczęśliwy – dodaje. W bordowym T-shircie i modnie przetartych na nogawkach jeansach wygląda, jakby wrócił z zakupów w centrum handlowym. Zdradza go lekko nerwowe spojrzenie. Poza tym nosi zużyte i mocno zakurzone mokasyny, co jest znakiem, że nie chadza po galeriach i sklepach, ale pracuje w polu. Mohamed mieszka w osadzie syryjskich uchodźców Hawaje niedaleko od granicy z Syrią. To kilka domów z pustaków, kontenery i namioty na pustyni – jedno z ponad 40 nieformalnych obozowisk Syryjczyków w jordańskiej prowincji Mafrak, tyle że bardziej przypominające małą wioskę niż obóz uchodźców. Kiedy spytałem go, dzięki czemu czuje się szczęśliwy, odpowiedział bez wahania, że to bardzo proste: jego rodzina jest bezpieczna, nikt nie głoduje, mieszkają wszyscy razem, ma żonę, dwie córki i dorywczą pracę na roli – dinar za godzinę. Syria kojarzy mu się z traumą ucieczki, zaś wszystko, co istotne w jego życiu, wydarzyło się w Jordanii – tu się ożenił, tu urodziły się córki. I tu będzie mieszkał przez najbliższe lata, bo na razie nigdzie się nie wybiera.

01

01

Komu pomogliśmy?
Polska Misja Medyczna
Michał Wieczorek
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Misja Medyczna
Środki własne Stowarzyszenia przy wsparciu Darczyńców.
Partner
Ośrodek SAKALA w Port Au Prince
Ośrodek SAKALA obejmuje opieką ponad 250 dzieci i młodzieży. Organizuje zajęcia sportowe, edukacyjne i uczy przedsiębiorczości. Tworzy bezpieczne, przyjazne dla rozwoju środowisko.
Pomoc Medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.