Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Syria

Dzieci – największe ofiary wojny

Czas czytania
3 minuty

Młodzi, często pozbawieni domów, muszą walczyć o przetrwanie, uciekając przed przelatującymi wokół pociskami. Nie mając dostępu do podstawowych dóbr, takich jak opieka medyczna i codzienny posiłek, są skazani wyłącznie na siebie. Każdego dnia przyszłość coraz bardziej widzą w czarnych barwach. Trudno uwierzyć, że w obecnych – wydawałoby się cywilizowanych – czasach niektórzy, zwłaszcza dorastające dzieci, muszą znosić tak nieludzkie warunki.

Niewinni na froncie

Obecnie 415 mln dzieci na całym świecie żyje w strefie konfliktu. W krajach, gdzie wojna toczy się na dużą skalę, o życie walczy 149 mln. W tych regionach rocznie ginie ponad tysiąc dzieci. Nastoletni chłopcy, częściej od dziewcząt, już w młodym wieku są postrzegani przez żołnierzy jako potencjalne zagrożenie.

  • Afryka –170 mln dzieci uczestniczących w konflikcie.
  • Syria – 74% dziewcząt zginęło w bombardowaniach, nastoletnich chłopców zabijano częściej z broni ręcznej (2013 r.); ponad 260 tys. dzieci straciło kończyny w wyniku ataków bombowych (2017 r.).
  • Nigeria, Meksyk, Afganistan i Demokratyczna Republika Konga – państwa z największą liczbą dzieci uczestniczących w konflikcie.

Szukając schronienia

Z powodu konfliktów ludność cywilna zmuszona jest do zmiany miejsca zamieszkania. Ludzie często muszą zamieszkać w przepełnionych namiotach i prowizorycznych obozach. Nie wspominając o braku dostępu do czystej wody, wartościowych posiłków i środków medycznych. Pod koniec 2019 roku około 46 mln cywilów, z czego 19 mln to dzieci, zostało przesiedlonych wewnętrznie z powodu wojny.

  • Afryka Wschodnia i Południowa – 4 mln przesiedlonych wewnętrznie dzieci.
  • Afryka Zachodnia i Środkowa – 5,4 mln przesiedlonych wewnętrznie dzieci.
  • Syria – 6,5 mln cywilów, w tym 2,4 mln dzieci, przesiedlonych wewnętrznie.
  • Bliski Wschód, Afryka Północna i Afryka Subsaharyjska – państwa, w których w wyniku konfliktów przesiedlono najwięcej dzieci.

Niepewna przyszłość

Z powodu konfliktu zbrojnego dzieci cierpią nie tylko pod względem fizycznym i psychicznym, ale również edukacyjnym. Część z nich może bezpowrotnie utraciła szansę na zdobycie solidnego wykształcenia. Sytuacji nie poprawia panująca pandemia COVID-19, przez którą nauka stacjonarna w wielu krajach została mocno ograniczona. Uchodźcy (a przede wszystkim dzieci), którzy opuścili rodzinny kraj, mają dodatkowo utrudnione życie z uwagi na sytuację epidemiologiczną.

  • Jordania – 23% syryjskich uchodźców nie ma dostępu do internetu, a 46% rodziców twierdzi, że ich dzieci nie mogą połączyć się z Darsak – bezpłatną platformą e-learningową.
  • Demokratyczna Republika Konga (północ) – około 8,2 tys. (z 18 tys.) dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej ma w obozach dostęp do szkoły podstawowej. Z kolei tysiące z nich zostało zmuszonych do przerwania nauki na poziomie średnim z powodu braku odpowiednich placówek.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera