Mjanma

Klinika mobilna na łodzi w delcie rzeki Irawadi. Działania medyczne i szkoleniowe w Mjanmie – doposażenie szpitala, badania przesiewowe i opieka dentystyczna

Dlaczego?

Dlaczego pomagamy w Kolumbii?

Szacuje się, że Kolumbia przyjęła ponad 2,5 miliona Wenezuelczyków uciekających ze swojej ojczyzny z powodu panującego tam kryzysu. W stolicy kraju, Bogocie, przebywa około 340 711 wenezuelskich migrantów, co stanowi 19,55% całkowitej liczby ludności. Od 2020 r. perspektywy zarówno dla ludności Wenezueli, jak i populacji przyjmującej – w tym ofiar kolumbijskiego konfliktu zbrojnego – pogorszyły się z powodu sytuacji kryzysowej związanej z COVID-19. Pandemia pogorszyła ich sytuację pod względem zdrowotnym i ekonomicznym.

Głównymi potrzebami służby zdrowia w zakresie dbania o stan migrantów jest dostęp do kontroli prenatalnej, opieki okołoporodowej, w tym psychologicznej, i wdrożenie programów związanych z opieką specjalistyczną i terapią żywieniową dla dzieci.

W 2020 roku zgłoszono łącznie 15 780 przypadków nadużyć wobec dzieci i młodzieży, w zakresie przemocy domowej, przemocy seksualnej i wykorzystywania dzieci.
Wszystko to, co zapoczątkowaliśmy, kontynuuje społeczność lokalna. Dzięki temu mamy poczucie, że pomoc jest przemyślana i skuteczna.
Magdalena Komperda,
koordynator projektu
Jak?

Jak pomagamy w Mjanmie?

Niektóre rodziny żyjące w delcie rzeki Irawadi mają trudności z dotarciem do ośrodków zdrowia lub szpitala. To dla nich uruchamiamy klinikę mobilną na łodzi. To jedyna na świecie taka jednostka medyczna z Polski. Zapewni dostęp do opieki medycznej mieszkańcom odległych zakątków Wakemy.

Łódź wyposażona jest w generator prądu oraz zbiornik na wodę. Pod pokładem mieści się dobrze oświetlony gabinet konsultacyjny. Na pokładzie znajdują się: mobilny EKG oraz USG, fotel dentystyczny, zestawy chirurgiczne, drobny sprzęt diagnostyczny, w tym szybkie paskowe testy diagnostyczne na malarię, HIV, WZW typu B i C. Na pokładzie klinki swobodnie może pracować 3 lekarzy i personel pomocniczy.

Szkolimy lokalny personel medyczny z postępowania w przypadku niedotlenienia noworodków oraz z zasad sanitarnych w szpitalu. Wyposażamy szpital w Wakemie w generator prądu, specjalistyczny sprzęt laboratoryjny i narzędzia medyczne. Przeprowadzamy badania stanu uzębienia i zabiegi fluoryzacji wśród uczniów lokalnych szkół i lokalnej ludności. Mamy nadzieję, że zęby najmłodszych mieszkańców będą skutecznie chronione przed próchnicą.
1232
konsultacje
stomatologiczne
600
dzieci
przeszkolonych z zasad higieny i zdrowego trybu życia
2379
zaszczepionych
przeciwko WZW typu B
komu pomagamy?

Historie osób

Szpital w Wakemie jest największym ośrodkiem w okręgu, przystosowanym do przyjęcia 50 osób oraz przeprowadzania operacji. W porze deszczowej placówka „pęka w szwach”, przyjmując 2-krotnie większą liczbę pacjentów, nad którymi czuwa jedynie 2 lekarzy. Ta sytuacja zadecydowała o wysłaniu do szpitala chirurga i anestezjologa z Polskiej Misji Medycznej, którzy prowadzili szkolenia m.in. z technik operacyjnych.

poznaj Myata

To nie była moja pierwsza misja. Czekając na lot do Mjanmy, czułam, że będzie to wyjątkowy wyjazd. Powiedziałam o tym Justynie, która ze mną wyruszała w podróż. Ja – chirurg, i Justyna – anestezjolog. Szpital w Wakemie nie przypomina miejsca, w którym pracuję w Polsce. Duża wilgotność sprawiała, że czułam, jakbym operowała w szklarni. Moją uwagę zwróciło zaangażowanie lokalnego personelu medycznego. Chcieli się uczyć ode mnie. To miłe, że zostawia się po sobie ślad. Pamiętam jeden dzień. Nie różnił się od pozostałych, a jednak… Nagle na szpitalnym korytarzu rozległ się hałas. Pielęgniarka weszła do sali, mówiąc coś, czego początkowo nie mogłam zrozumieć. Wyszłam na korytarz i dostrzegłam oparzonego chłopca. Blizny były tak poważne, że nie mógł zamykać ust. Wiedziałyśmy z Justyną, że będziemy proszone o operację. Nie musiałyśmy rozmawiać – wymieniłyśmy tylko spojrzenia, chciałyśmy pomóc chłopcu. Myat był bardzo dzielny i pełen nadziei, że mu pomożemy. Chciałam zrobić wszystko, co możliwe. W trakcie operacji nagle zgasło światło. To nie mogło nas powstrzymać, pomogłyśmy sobie latarkami z telefonów. Operacja się udała. Myat otrzymał od nas niejako nowe życie. Z uśmiechem wychodził ze szpitala. To wielka nagroda dla lekarza. Tego chłopca nigdy nie zapomnę. Dla takich chwil warto żyć!

01

01

Kto pomaga?

Kto pomaga w Mjanmie?

Jesteśmy jedną z niewielu polskich organizacji pozarządowych, które udzielają pomocy medycznej. Pomagamy tam, gdzie potrzeby są największe. Nasza pomoc ma charakter długofalowy – przynosi trwałe zmiany w społecznościach, które wspieramy.
Polska Misja Medyczna
Magdalena Komperda
koordynator projektu
Współfinansowanie
Polska Pomoc
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Partner
Wakema Township Association
Wakema Township Association to birmańskie stowarzyszenie, którego misją jest wspieranie lokalnej społeczności w gminie Wakema. Prowadzi ośrodki zdrowia, szkoły, biblioteki, domy opieki.
Pomoc medyczna. Trwałe zmiany. Lokalny partner.
Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.