Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
6 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Aktualności

5 lat PMM w Mjanmie. Podsumowanie.

Czas czytania
6 minuty

W grudniu dobiegł końca nasz pięcioletni projekt pomocowy w Mjanmie. Zapraszamy na krótkie podsumowanie naszych osiągnięć.

Republika Związku Mjanmy jest jednym z najbiedniejszych krajów Azji Południowo – Wschodniej. Delta Irawadi, ze względu na warunki geograficzne oraz panującą biedę ma bardzo słabo rozwiniętą infrastrukturę. W wiele zakątków można dotrzeć jedynie łodzią. Problemem też jest niewystarczająca opieka medyczna. Dlatego w 2016 roku zdecydowaliśmy się rozpocząć tam projekt pomocowy we współpracy z lokalną organizacją Wakema Township Association.

WSPARCIE OŚRODKÓW ZDROWIA i KLINIKA MOBILNA

Według danych WHO Mjanma jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie współczynnik wykwalifikowanego personelu medycznego wynosi jedyne 1.3 na 1000 mieszkańców. Dlatego wsparcie służby zdrowia oraz zwiększenie dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej było dla nas priorytetem.

  • Doposażono szpital w Wakemie oraz 9 wiejskich ośrodków zdrowia w niezbędny sprzęt medyczny
  • Doposażono salę operacyjną w szpitalu w Wakemie m.in. w aparat do znieczuleń, narzędzia chirurgiczne
  • Zakupiono nowoczesny fotel dentystyczny. Dokonano przeglądu i naprawy klimatyzacji w gabinecie dentystycznym oraz laboratorium. Laboratorium wyposażono w nowoczesne aparaty do analizy biochemii krwi i oceny poziomu elektrolitów. Dodatkowo zakupiono monitor stanu pacjenta do sali pooperacyjnej oraz aparat EKG.
  • Udzielono 8669 konsultacji medycznych (z udziałem lekarzy PMM).
  • Zbudowano i wyposażono klinikę mobilną na łodzi.
  • Wybudowano 1 wiejski ośrodek zdrowia w wiosce Myit ka Lay.

Od momentu pojawienia się pierwszych przypadków koronawirusa w Mjanmie, część środków finansowych została przeznaczona na wsparcie walki z pandemią i zakup zestawów ochrony osobistej, przyłbic i masek ochronnych dla personelu medycznego i pomocniczego w powiecie.

SZKOLENIA i DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZA

  • Przeszkolono 112 akuszerek i położnych z zakresu opieki położniczej, patologii ciąży, prewencji chorób zakaźnych i cywilizacyjnych a także zasad sanitarnych.
  • Regularnie organizowano szkolenia dla ludności lokalnej oraz położnych z zasad zapobiegania chorób przenoszonych drogą płciową oraz chorób cywilizacyjnych prowadzone w wiejskich ośrodkach zdrowia. Tylko w 2020r. szkoleniach wzięło udział łącznie 523 osoby.
  • Personel lokalny regularnie współpracował i brał udział w szkoleniach organizowanych przez polskich medyków. Z ramienia PMM wyjeżdżały położne oraz lekarze pediatrzy, chirurdzy, anestezjolodzy, specjaliści chorób zakaźnych a także dentysta i ekspert ds. WASH.

WODA PITNA

Podczas analizy medycznosanitarnej przeprowadzonej przez PMM wśród kobiet zamieszkującej wiejskie tereny w gminie Wakema aż 1/3 przebadanych kobiet podało jako źródło wody pitnej zanieczyszczoną wodę rzeczną.

  • Do końca 2019r. wybudowano 20 zbiorników na wodę deszczową, które są źródłem pitnej wody dla co najmniej 12 000 ludzi.
  • W ramach działań podjętych w 2020r. zbudowano kolejnych 5 zbiorników na wodę deszczową w regionach z największym problemem w dostępie do czystej wody pitnej.

SZCZEPIENIA

W 2016 roku przeprowadziliśmy wywiad medyczny z ponad 1200 pacjentami w Wakema Township w delcie Irawadi. Z badań wynikało, iż w grupie wiekowej dzieci 8-15 lat jedynie 35% badanych zostało zaszczepionych na WZW B. Dlatego ważnym elementem projektu był program szczepień starszej młodzieży szkolne, ale także rodzin osób, które są zarażone wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

  • Zaszczepiono prawie 7000 osób przeciw WZW B, a w tym głównie dzieci w wieku szkolnym
  • Elementem poprzedzającym szczepienia było wykonanie testów w kierunku obecności WZW B, WZW C a także wirusa HIV. W 2020r. przetestowano łącznie 3478 osób a zaszczepiono 2054 osób.
  • Do szpitala w Wakemie zakupiono immunoglobuliny, które podaje się noworodkom kobiet, u których stwierdzono zarażenie WZW typu B.

OPIEKA DENTYSTYCZNA

Higiena jamy ustnej i zdrowie zębów jest pomijana w większości programów zdrowotnych w Mjanmie. W 2014 roku 1 dentysta przypadał na 16000 osób. Szacuje się, iż 40-50% zębów stałych jest w ogóle nie leczonych a znaczna liczba dorosłych choruje na parodontozę.

  • W ramach projektu zrealizowano serię szkoleń dentystycznych, których celem była poprawa świadomości zdrowotnej wśród dzieci oraz starszej młodzieży szkolnej dla łącznej liczby 500 uczestników. Uczestnicy otrzymali broszurę edukacyjną (w j. birmańskim) a także zestawy do higieny jamy ustnej.
  • W tematyce szkoleń prowadzonych przez lokalnego dentystę znalazły się zagadnienia dotyczące m.in. techniki mycia zębów, konsekwencji zdrowotnych nieleczonych ubytków i konsekwencji nadużywania betelu.

Projekt ze strony Polskiej Misji Medycznej koordynowały Ewa Piekarska oraz Magdalena Komperda.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera