Pomagam
1.5% dla PMM

Czas czytania
3 minuty

Artykuł

Poprzedni Następny
Aktualności

5 najważniejszych faktów o anemii

Czas czytania
3 minuty

Choroba, która może dotknąć niemal każdego na świecie, niezależnie od statusu społecznego. Nie wolno jej lekceważyć, bo może „ukradkiem” zagrażać życiu. A przecież w dobie pandemii koronawirusa powinniśmy szczególnie zadbać o zdrowie swoje i najbliższych.

fot. Damian Lemański

Anemia, znana też jako niedokrwistość

Anemia, inaczej niedokrwistość, pojawia się, gdy w krwiobiegu jest zbyt mało hemoglobiny i czerwonych krwinek. Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza, którego zabrakło w codziennej diecie.

Jej przyczyną jest nieodpowiednia dieta

Spożywanie posiłków pozbawionych odpowiednich składników odżywczych powoduje, że organizm zaczyna stopniowo słabnąć. W rezultacie, zaniedbując codzienną zbilansowaną dietę, można zachorować na choroby przewlekłe, ściśle związane z niedoborem żelaza, jodu, cynku, witaminy A, czyli substancji mających duży wpływ na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego. Do tych chorób zalicza się m.in. anemia, wynikająca zwykle z braku żelaza.

Łatwo ją pomylić ze zwykłym zmęczeniem

Najczęstsze objawy anemii to: zawroty głowy, kłopoty z koncentracją, krwawienie z nosa, chroniczne zmęczenie itp. Dodatkowo choroba wpływa na wygląd zewnętrzny – wypadają włosy, cera blednie, a paznokcie stają się kruche i łamliwe. W pewnym momencie okazuje się, że nawet najprostsze obowiązki domowe, wymagające jedynie odrobiny wysiłku, stanowią nie lada wyzwanie. Biorąc pod uwagę niemałe wymagania cywilizowanego świata, bardzo łatwo można wspomniane objawy zbagatelizować. Należy jednak pamiętać, że odwlekanie leczenia może mieć poważne skutki dla zdrowia i stanowić zagrożenie dla życia.

Zagraża zdrowiu nienarodzonego dziecka

W okresie prenatalnym dziecko szczególnie potrzebuje podstawowych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych, aby móc prawidłowo się rozwijać. Jeśli kobieta w ciąży choruje na anemię, istnieje duże ryzyko, że dziecko przyjdzie na świat chore. W takim przypadku noworodek może mieć trudności z samodzielnym oddychaniem z powodu niedoboru żelaza. Pierwszy miesiąc będzie decydujący dla takiego malucha, o ile będzie miał zapewnioną odpowiednią opiekę medyczną. W przypadku skrajnego niedoboru żelaza może dojść do przedwczesnego porodu lub może wystąpić krwotok poporodowy.

Anemia może mieć też podłoże genetyczne

Na terenie Polski występują głównie: anemia nabyta i anemia hemolityczna, która wynika z niedoboru odpowiednich składników odżywczych. Zaobserwowano jednak również przypadki, w których przyczyną jest wada genetyczna. Dotychczas najwięcej przypadków tak zwanej anemii sierpowatej zanotowano w środkowej i zachodniej Afryce.

Wpłacam na

Płatność jednorazowa
Płatność miesięczna
50 PLN
150 PLN
250 PLN

Akceptujemy płatności
PayU Google Pay Blik Przelew tradycyjny
Poprzedni

Artykuł

Następny

Przeczytaj także

Opis obrazu

Buduj z nami pomoc w najbardziej potrzebujących krajach świata.

Więcej

Zapisz się do newslettera